Czy wiesz, że stojąc w korku, możesz przyczynić się do uratowania czyjegoś życia? Korytarz ratunkowy, znany także jako korytarz życia, pozwala karetkom na błyskawiczne pokonanie zakorkowanego odcinka drogi i dotarcie do potrzebującej pomocy osoby na czas.

Korytarz życia to pozostawione miejsce w korku dla pojazdów ratunkowych. Obowiązek tworzenia korytarza ratunkowego wprowadzono prawnie na ternie Austrii, Niemiec, Czech, Słowenii i Szwajcarii. Za niedostosowanie się do przepisów grożą mandaty. Od 19 października 2017 roku za niezjechanie z drogi i nie dostosowanie się do przepisów, w Niemczech zapłacimy 320 euro kary.

Teraz pojawiła się nadzieja, że także w Polsce obowiązek tworzenia korytarza życia trafi do Kodeksu drogowego. Ministerstwo Infrastruktury analizuje jak przepis ten funkcjonuje w innych krajach. Później ma zdecydować czy obowiązek ten pojawi się także w naszym kraju.

Wszystko po to, by skrócić czas dojazdu służb ratunkowych do osoby potrzebującej. Korytarze życia miałyby wyeliminować sytuacje, kiedy np. w momencie wypadku, kierowcy wychodzą ze swoich samochodów i przyglądają się sytuacji. Zamiast tego, powinni zjechać na bok, tworząc korytarz życia od razu, gdy droga zaczyna się korkować, a nie wtedy, gdy usłyszą w oddali sygnał karetki.

Auta jadące lewym pasem powinny zjechać na lewo, a prawym na prawo, nawet jeśli oznacza to wjechanie na pas awaryjny.

Anna Rychlewicz

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]