Nauka, która zajmuje się identyfikacją człowieka na podstawie śladu ust tzw. czerwieni wargowej to cheiloskopia. Ilość cech indywidualnych linii czerwieni wargowej jest około 10 razy większa niż w przypadku linii papilarnych.

Średnio na jednym śladzie, obejmującym wargę górną i dolną, wyróżnia się 1145 cech! To wszelkiego rodzaju linie papilarne i bruzdy, które mają różną wielkość i kształty. Pierwszym krajem, który zaczął korzystał z dobrodziejstw cheiloskopii była Japonia.

Po raz pierwszy system bruzd został opisany w 1902 r. przez antropologa – doktora Fischera. Jedne z pierwszych i większych badań, jakie przeprowadzono nad rysunkiem czerwieni wargowej, zostały wykonane przez dwóch japońskich naukowców: Y. Tsuchihashiegoi T. Suzukiego, którzy przez 3 lata przebadali 1364 studentów. W wyniku badania stwierdzono niepowtarzalność rysunku czerwieni wargowej oraz jego niezmienność w czasie badania. Obecnie szacuje się, że rysunek czerwieni wargowej jest niezmienny przez okres około 10 lat.

W Europie badania nad odciskiem ust miały swój początek na Węgrzech, gdzie w 1961 roku odnaleziono odcisk na szklanej powierzchni drzwi. W toku śledztwa okazało się, że należał on do mordercy, który nie chcąc ubrudzić drzwi, pokrytymi krwią rękoma, otworzył je głową.

KK

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]