23 lipca 1944 został wyzwolony obóz koncentracyjny w Majdanku, drugi co do wielkości – po Auschwitz – obóz niemiecki
23 lipca 2018
Z informacji podanych na stronie internetowej Państwowego Muzeum w Majdanku spośród prawdopodobnie 150 tys. więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, życie straciło blisko 80 tysięcy osób, w tym około 60 tysięcy Żydów.
Obóz koncentracyjny na Majdanku powstał jesienią 1941 roku. O jego utworzeniu zdecydował Heinrich Himmler podczas swojej wizyty w Lublinie w lipcu 1941 roku. Majdanek był pierwszym wyzwolonym niemieckim obozem koncentracyjnym Europy.
22 lipca 1944 roku dla więźniów rozpoczął się jak normalny dzień. Po porannym apelu rozeszli się do pracy. Dopiero około południa zaczęły dziać się rzeczy. Po obiedzie dostali rozkaz nieopuszczania baraków. Po południu Niemcy podpalili krematorium, ciągle zacierając ślady swoich zbrodni (od jesieni 1942 do września 1943 roku w Majdanku działały komory gazowe. Więźniowie byli mordowani za pomocą cyklonu B, a ich ciała palone w krematoriach). Około godziny 17 padł rozkaz do wymarszu, więźniowie zostali popędzeni w stronę Lublina, a potem ulicami miasta. Około 800 osób. Na terenie obozu pozostało około tysiąca jeńców sowieckich na II polu, którzy nie byli włączeni do ewidencji osobowej Majdanka.
Majdanek to był drugi co do wielkości – po Auschwitz – obóz niemiecki.