23 maja – Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Sędziowie, pracownicy sądów i przedstawiciele innych zawodów prawniczych wpinają do stroju fioletowe wstążki
23 maja 2018
To nie przypadkowa data. Dzień ten ma upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych w 1992 r. przez sycylijską mafię. Aby ich zamordować, mafia wysadziła w powietrze prawie 100 m autostrady za pomocą 350 kg materiałów wybuchowych.
Giovanni Falcone i Paolo Borsellino doprowadzili jako sędziowie śledczy do największego procesu członków mafii w historii, w którym w 1987 r. skazano 362 gangsterów. Obaj sędziowie są symbolami bezkompromisowej walki o sprawiedliwość
Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL.
Istotą Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest pochylenie się nad najważniejszymi zagrożeniami niezależności wymiaru sprawiedliwości w Europie i na Świecie, i jednocześnie wspieranie działań na rzecz jej ochrony jako podstawowej gwarancji realizacji przez niego praw obywatelskich.
MF