Nielegalny towar przypłynął do Polski z Indii. Dzięki współpracy służb Skarb Państwa nie został narażony na stratę ponad 35 mln zł.

Funkcjonariusze z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji zdobyli informacje na temat podmiotu, który drogą morską planował przemycić nielegalne papierosy. Po nawiązaniu współpracy z Pomorskim Urzędem Celno-Skarbowym potwierdzono, że na pokładzie ogromnego kontenerowca o pojemności ponad 18 tys. TEU*, płynącego do Gdańska z Indii, mogą znajdować się nielegalne papierosy. Funkcjonariusze podejrzewali, że kontrabandę ukryto w kontenerach oficjalnie zawierających obuwie. Miały one trafić do jednej z ukraińskich firm.

Jak się okazało przemytnicy wysłali do terminalu kontenerowego w Gdańsku cztery kontenery, przy czym tylko jeden z nich zawierał zadeklarowany towar. Na miejscu czekały służby wyposażone w nowoczesny skaner mobilny oraz Jogi – pies wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych służący w pomorskiej KAS. W wyniku szczegółowej kontroli znaleziono prawie 30 mln papierosów różnych marek, bez polskich znaków akcyzy.

– To wyjątkowo duża ilość nielegalnego towaru. Nawet przy zaangażowaniu pięciu komórek organizacyjnych Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego rozładunek i liczenie papierosów trwało dwa dni – powiedział jeden z funkcjonariuszy celno-skarbowych uczestniczących w akcji.

Gdyby taka ilość nielegalnych papierosów trafiła na polski rynek bez uiszczenia opłat podatku VAT, akcyzy i cła, Skarb Państwa byłby narażony na uszczuplenia wynoszące ponad 35 mln zł.

Dalsze czynności w tej sprawie wykonuje Pomorski Urząd Celno–Skarbowy w Gdyni wspólnie z Prokuraturą Rejonową Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku.

 

** TEU (twenty-foot equivalent unit) – jednostka pojemności używana często w odniesieniu do portów i statków. Jest ona równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp.

źródło: www.gov.pl/KAS

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]