36 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. O godzinie 6 rano radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego…
13 grudnia 2017
Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą zaczęły zatrzymywać działaczy opozycji i „Solidarności”. W niedzielę, nad ranem Wojciech Jaruzelski poinformował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
31 grudnia 1982 roku stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 roku odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa.
Pierwsza próba osądzenia organizatorów stanu wojennego miała miejsce 6 grudnia 1991 roku. 16 kwietnia 2007 roku Okręgowa Komisja Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach zakończyła śledztwo i skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko organizatorom stanu wojennego. Oskarżeni zostali m.in.: Wojciech Jaruzelski, Tadeusz Tuczapski, Florian Siwicki, Czesław Kiszczak i Stanisław Kania.
Mijały kolejne lata, niektórzy z oskarżonych podupadali na zdrowi, inni umierali, a odpowiedzialność „rozeszła się po kościach”.
Polacy jednak pamiętają o 13. grudnia i każdego roku w wielu miastach odbywają się marsze, pikiety i konferencje dotyczące wprowadzenia stanu wojennego.
Wiele pospolitych zbrodni, które wydarzyły się także w stanie wojennym, opisujemy w „Detektywie Extra” – kryminalny świat PRL-u.
MF