Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu zatrzymali trzech mężczyzn oraz dwie kobiety wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej. Zatrzymani to mieszkańcy województwa lubuskiego, mazowieckiego i pomorskiego.

W toku postępowania prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2014-2017. Jej członkowie dopuszczali się przestępstw tzw. prania brudnych pieniędzy oraz oszustw podatkowych polegających na pozorowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw alkoholu i faktycznym jego przemycie do Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzany był on nielegalnie do obrotu.

W wyniku tych działań doszło do uszczuplenia w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 50 milionów złotych. Są to już kolejne zatrzymania w sprawie.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i prania brudnych pieniędzy. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Na poczet grożących sprawcom kar, prokurator dokonał zabezpieczenia mienia w postaci pieniędzy oraz pojazdów mechanicznych.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich podejrzanych. Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Dotychczas w toku postępowania zarzuty usłyszało 35 osób. Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

źródło: Prokuratura Krajowa

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]