W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że w okresie od 17 maja 2018 roku do 17 marca 2019 roku oskarżony znęcał się fizycznie i psychicznie nad matką Anną Marianną R. Wszczynał awantury domowe, podczas których wyzywał kobietę słowami wulgarnymi, obelżywymi, bił ją rękoma i kopał po całym ciele, wyganiał z domu.

Do apogeum znęcania nad matką doszło w nocy z 16 na 17 marca 2019 roku. Tej nocy oskarżony, będąc pod wypływem alkoholu, przycisnął Annę Mariannę R. i unieruchomił jej klatkę piersiową przez ucisk kolanami, a następnie wielokrotnie zadawał jej silne ciosy pięściami po całym ciele. Doprowadził do licznych obrażeń ciała matki, m.in. złamania mostka, żeber i lewego obojczyka, licznych obrażeń wewnętrznych, ran tłuczonych całego ciała i wylewów podskórnych oraz wielu ran i wylewów krwawych całej powierzchni twarzy połączonych ze zniekształceniem i patologiczną ruchomością nosa.

Bezpośrednią przyczyną zgonu była ostra niewydolność oddechowa w następnie zachłyśnięcia krwią i dodatkowo spotęgowana rozległym tępym urazem klatki piersiowej zaburzającym mechanikę oddechową.

Podejrzany Dariusz R. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, w których zaprzeczył by znęcał się nad matką lub doprowadził do jej śmierci. Biegli lekarze psychiatrzy nie rozpoznali u oskarżonego choroby psychicznej ani upośledzenia umysłowego. Wobec oskarżonego Dariusza Janusza R. stosowany jest izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za zarzucane przestępstwa grozi mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Źródło: www.ostroleka.po.gov.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]