Policja prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Alkohol i Narkotyki”. Akcja ukierunkowana jest na wyeliminowanie z polskich dróg tych, którzy siadają za kierownicę po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Jak informuje Komenda Główna Policji głównym celem działań „Alkohol i narkotyki” jest badanie stanu trzeźwości, jak największej liczby kierujących pojazdami, a tym samym ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Dzisiaj tj. w sobotę należy liczyć się ze zwiększoną liczbą kontroli drogowych oraz większą liczbą policyjnych patroli, także tych w nieoznakowanych radiowozach. Akcja będzie prowadzona na terenie całego kraju w miejscach zlokalizowanych na odcinkach dróg, które są najbardziej zagrożone wypadkami i niewłaściwymi zachowaniami na drodze.

Prowadzenie pojazdu wymaga od kierującego odpowiedniej sprawności psychofizycznej (ocena sytuacji drogowej, orientacja przestrzenna, widzenie stereometryczne, widzenie w mroku, sprawność ruchowa) oraz sprawności psychomotorycznej (szybkość i dokładność koordynacji wzrokowo ruchowej, orientacja przestrzenna). U kierującego, będącego pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może dojść do zaburzenia wyżej wymienionych sprawności, a to w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo powstania wypadku drogowego.

Należy również pamiętać, że im większa dawka alkoholu, tym dłużej trwa jego neutralizowanie w organizmie. Niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będzie w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu.

Pamiętaj:
• Jeżeli planujesz prowadzenie pojazdu nie spożywaj alkoholu lub podobnie działającego środka.
• Jeżeli masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości – wykonaj badanie. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji.
• Odmawiaj jazdy z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka – uniemożliwi mu dalszą jazdę.

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]