Cztery brutalne morderstwa, których ofiarami padły kobiety, podobne motywy oraz narzędzia zbrodni. Na przestrzeni trzydziestu lat w Szkocji i Anglii zginęły Catherine McChord, Elizabeth Walton z Glasgow oraz Elsie Frost i Shirley Boldy z hrabstwa Yorkshire. Sprawy zabójstw kobiet wstrząsnęły lokalnymi społecznościami i na zawsze zapisały się w historii brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości.

31 listopada 1982 roku, Glasgow, Szkocja. 36-letnia taksówkarka Catherine McChord około 20:30 zabiera spod gwarnego o tej porze pubu pasażera – młodego, wysokiego mężczyznę. Pięć godzin później w jednej z bocznych ulic dzielnicy Cambuslang mieszkańcy znajdują porzuconą taksówkę. Gdy na miejsce dociera policja, dokonuje tragicznego odkrycia – na siedzeniu pasażera znajdują martwą Catherine. Kobieta zginęła od kilkunastu głębokich ran kłutych klatki piersiowej i głowy zadanych nożem. Na miejscu kierowcy w taksówce leżała równo poukładana cała zawartość torebki ofiary. Z kasy nie zginęły pieniądze, wszystkie rzeczy osobiste Catherine były w aucie. Nie był to napad rabunkowy.

Policja rozpoczyna śledztwo, bada najpierw trop porachunków oszustów, ponieważ kilka lat wcześniej Catherine została skazana za oszustwo i spędziła trzy lata za kratkami. Jednak ta koncepcja szybko upada, ponieważ policja nie znajduje żadnych przesłanek potwierdzających tę teorię. Śledczy wiedzą jedynie, że napastnik był leworęczny, a ostatnim pasażerem kobiety był wysoki, młody mężczyzna, którego zabrała o 20:30 spod pubu w centrum miasta.

Śledztwo staje w martwym punkcie

Jednak sytuacja zmienia się diametralnie, gdy dwa miesiące później w tej samej dzielnicy Glasgow, uczeń lokalnej podstawówki odkrywa w zaroślach przy szkole ciało 48-letniej Elizabeth Walton. Na zwłokach widać głębokie rany kłute i ślady duszenia. Ciało kobiety jest nagie, a jej wszystkie rzeczy leżą równo poukładane obok. W wyniku sekcji okazuje się, że Elizabeth najpierw została uduszona sznurkiem ze sztormiaka znalezionym przy zwłokach, a dopiero potem oprawca zadał jej ciosy nożem.

Policja, porównując obie zbrodnie, dochodzi do wniosku, że ma do czynienia z seryjnym mordercą, który po dokonaniu zabójstwa skrzętnie porządkuje rzeczy ofiary. Jest to jego swoisty podpis rytuał, który musi być wykonany, by według oprawcy, zbrodnia miała sens. A teraz ten seryjny, niebezpieczny człowiek jest na wolności.

Śledztwo ciągnie się przez kilka miesięcy, do momentu, gdy zgłasza się świadek. 24-letni mieszkaniec dzielnicy, Iain Scoular, twierdzi, że w dniu popełnienia drugiego morderstwa widział w okolicach szkoły, przy której znaleziono ciało Elizabeth, podejrzanego mężczyznę. Policja bada trop. Sporządzają portret pamięciowy, pytają okolicznych mieszkańców, czy widzieli podobnego mężczyznę. Bez skutku.

Policjanci badający sprawę zaczynają bliżej przyglądać się osobie Iaina Scoulara. Czujnym detektywom przypomina on osobę, która jako ostatnia wsiadła do taksówki Cathrine. Wzywają go na przesłuchanie, w którym zeznaje, że w czasie morderstwa Elizabeth był w domu z rodzicami. Stróże prawa postanawiają przeprowadzić również rozmowę z matką Iaina, aby potwierdzić zeznania jej syna. Jak się okazuje, ich opowieści nie pokrywają się… Policja postanawia przeszukać jego dom.

Czy to właśnie Iain Scoular jest mordercą obu kobiet?

Tajemniczy napastnik z Yorkshire

Październik 1965 roku, hrabstwo Yorkshire. 14-letnia Elsie Frost wraca do domu z zajęć żeglarskich odbywających się na jeziorze nieopodal jej domu. Droga ma jej zająć około kwadransa. Nastolatka wybiera mniej uczęszczaną ścieżkę, ponieważ jest mniej zabłocona, a ona ma na sobie nowe buty.

Gdy dociera do tunelu pod torami, nie spodziewa się, że czyha tam na nią śmiertelne niebezpieczeństwo. Napastnik atakuje dziewczynkę od tyłu, zadaje jej pięć ciosów nożem. Elsie nie umiera od razu, próbuje doczołgać się do schodów prowadzących do ulicy, które znajdują się nieopodal tunelu. Niestety nie daje rady się na nie wspiąć. Umiera pokonując zaledwie jeden stopień.  Jej ciało znajdują spacerowicze, którzy bezzwłocznie zawiadamiają policję.

W latach 60. techniki kryminalistyczne są w powijakach, więc policja błądzi i co chwila wskazuje innych podejrzanych. Jednak nie udaje się znaleźć sprawcy. Śledztwo zostaje zawieszone.

Lata mijają, a sprawa zabójstwa Elsie pozostaje niewyjaśniona. Tymczasem w lecie 1972 roku w Hemingfield, w hrabstwie Yorkshire, niedaleko miasteczka, w którym zginęła Elsie, znika bez śladu kolejna 14-latka. Shirley Boldy nie wraca do domu ze szkoły. Zaniepokojeni rodzice zawiadamiają policję. Stróże prawa sprawdzają wszystkie tropy, rozpytują wśród sąsiadów, znajomych i w szkole. Bez skutku, nikt nie wie gdzie jest Shirley. Kilka dni po jej zniknięciu policja dociera do grupy robotników, którzy widzieli w pobliskim mieście dziwnie zachowującego się mężczyznę. Miał on na rękach żółte rękawiczki i pośpiesznie wsiadał do białego samochodu dostawczego, z którego słychać było krzyk dziewczyny. Robotnicy opisują stróżom prawa całą sytuację i podają zapisany numer rejestracyjny auta. Dzięki temu policja namierza jego właściciela, którym jest Peter Peckering.

Mężczyzna zostaje zatrzymany, a jego van dokładnie sprawdzony. W wewnątrz stróże prawa znajdują ślady krwi, włosy i fragmenty włókna. Po przeprowadzeniu badań okazuje się, że krew należy do zaginionej nastolatki.

W trakcie śledztwa Pickering przyznaje się do porwania Shirley. Opisuje krok po kroku jak do tego doszło. Okazuje się, że uprowadził ją kilkaset metrów od szkoły, zamknął w samochodzie i jeździł z nią kilka godzin po całym hrabstwie. W międzyczasie zatrzymywał się i gwałcił dziewczynę, aż w końcu dotarł do lasu niedaleko miejscowości Wombwell, gdzie ją udusił, a potem kilkukrotnie ugodził nożem. Ciało ukrył w zaroślach.

Pickering, którego media ochrzciły mianem „Bestii z Wombwell”, zostaje skazany na dożywocie za morderstwo i gwałt na Shirley Boldy, a karę ma odsiedzieć na oddziale psychiatrycznym.

Lata mijają, a rodzina Elsie Forst wciąż walczy o ponowne otwarcie sprawy morderstwa nastolatki. Uznaje, że jest zbyt wiele podobieństw między morderstwem Shirley, a atakiem na Elsie. Na ich wniosek policja po latach ponownie otwiera śledztwo.

Okazuje się, że trafiają na nowy trop. W starym magazynie znajdują pudła z notatnikami Pickeringa. Zeszyty zawierają okrutne opisy przestępstw jakich dopuścił się na młodych dziewczynach mężczyzna. Policja dociera nawet do jednej z jego ofiar, dzięki czemu Peter Pickering znów staje przed sądem. W znalezionych przez stróżów prawa notesach Pickeringa policja doszukuje się wielu ważnych śladów, jednak ze względu na to, iż pamiętniki dotyczą okrutnych zbrodni, ich zawartość zostaje utajniona. Czy detektywom udaje się znaleźć w archiwum Pickeringa informacje na temat 14- letniej Elsie Frost?

Historie morderstw z Glasgow będzie można w 4. odcinku serii dokumentalnej „Spisane krwią”, którego gościem będzie szkocki autor kryminałów, Mason Cross. Zabójstwa Catherine i Elizabeth zostały dokonane w okolicy, w której jako dziecko mieszkał autor. Te drastyczne morderstwa dziejące się praktycznie na podwórku jego rodzinnego domu sprawiły, że Cross rozpoczął karierę pisarską. Odcinek serialu „Spisane krwią” poświęcony seryjnemu zabójcy z Glasgow już 27 listopada o 21:00 na antenie CBS Reality

Natomiast do Yorkshire zabierze widzów Peter Robinson, światowej sławy autor kryminałów, który będzie gościem 5. odcinka serii „Spisane krwią”. Autor, który sam mieszka w Yorkshire, śledził historię obu tragicznych morderstw niemal od wczesnej młodości. Tragiczne wydarzenia dziejące się w tym samym hrabstwie wywarły na nim i jego twórczości duże wrażenie. Odcinek serialu „Spisane krwią” poświęcony historii Elsie Frost będzie można zobaczyć we wtorek, 4 grudnia o 21:00 tylko na antenie CBS Reality.

Na spotkanie ze światowej sławy autorami kryminałów kanał CBS Reality zaprasza w produkcji własnej, serialu dokumentalnym „Spisane krwią” – w każdy wtorek o 21:00. 1. odcinek 2. sezonu serii można również obejrzeć na kanale CBS Reality w serwisie YouTube: https://youtu.be/6JnZRuaDt9A

Strona kanału: www.cbsreality.tv/domowa.php

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]