Podobno pisania o bezpiecznym korzystaniu z internetu nigdy dość. Zgadzam się z tym, bo niezliczona ilość hakerów cały czas usiłuje poznać nasze loginy i hasła do banków i przeróżnego rodzaju serwisów. Na celowniku przestępców coraz częściej są ci wszyscy, którzy dokonują zakupów w sieci. Niekiedy wystarczy jedno nieostrożne kliknięcie, aby boleśnie odczuć przebiegłość oszustów.

Ostatnio policjanci przestrzegają przed – na pierwszy rzut oka – atrakcyjnymi ofertami zakupu za 1 euro najnowszych telefonów komórkowych, butów lub odzieży. Skorzystanie z tej propozycji, z jednoczesnym podaniem numeru karty bankomatowej,  kończy się utratą pieniędzy na koncie.

Scenariusz na każdym razem był ten sam.  Przed sfinalizowaniem atrakcyjnej transakcji klient musiał podać swojej transakcji musiał podać swoje dane oraz numer karty bankowej. Zamówione towary nigdy nie przychodziły, natomiast z konta znikały pieniądze.

Zakupy w sieci są szybkie i proste, z ostatnich szacunków wynika, że robi je już co trzeci Polak. Coraz więcej ludzi zadaje sobie pytanie: jak obronić się przed oszustami?

Podstawowa zasada, o której przypominają policjanci – dokonując transakcji internetowych należy zachować ostrożność, a przede wszystkim kierować się rozsądkiem. Podejrzanie niskie ceny powinny zapalić w naszej głowie lampkę ostrzegawczą! Dbajmy o bezpieczeństwo naszych ciężko zarobionych pieniędzy!

Krzysztof Kilijanek

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]