Zatrzymano 9 osób, a 12 przedstawiono łącznie 80 zarzutów. Straty w mieniu to ok. 3 mln zł. Grupa mogła także wprowadzić na rynek ok. 40 kg narkotyków. Ich szacunkowa wartość to 2 mln zł. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy.

Policjanci Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji od ponad roku prowadzą śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy. Drobiazgowa praca śledcza pozwoliła ustalić osoby, które w latach 2008–2015 działały w zorganizowanej grupie przestępczej i na terenie całej Polski dokonały szeregu przestępstw gospodarczych, włamań, kradzieży, rozboju, oszustw, wyłudzeń kredytów, a także przestępstw narkotykowych. W połowie października funkcjonariusze zatrzymali podejrzane osoby.

CBŚP podejrzewa że, członkowie grupy dokonali szeregu włamań do domów jednorodzinnych na terenie całej Polski. Ich łupem padała głównie złota biżuteria, ale także pieniądze i samochody. Właściciele domów, jak również same nieruchomości, byli wcześniej obserwowani przez podejrzanych. Następnie, po upewnieniu się, że lokatorów nie ma w środku, dochodziło do kradzieży. Skradzione kosztowności oraz pojazdy sprzedawano paserom. Łączne straty oszacowano na 1 mln 65 tys. zł.

Członkowie grupy są też podejrzani o to, że w 2015 roku doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem niemiecką firmę, od której wyłudzili towary spożywcze. W tym przypadku prokurator przedstawił im zarzut oszustwa w stosunku do mienia o znacznej wartości. Ponadto, policjanci podejrzewają, że członkowie grupy wyłudzili z różnych banków kilkanaście kredytów i pożyczek na łączną kwotę ok. 100 tys. zł.

Osoby te są podejrzane również o oszustwa przy wypożyczaniu samochodów. Podejrzani, w trakcie podpisywania umów najmu pojazdów, posługiwali się fałszywymi danymi, a następnie sprzedawali wypożyczone samochody. Wartość każdego pojazdu wynosiła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Łącznie, członkowie grupy są podejrzani o oszustwa na szacunkową kwotę 1 mln 600 tys. zł.

Funkcjonariusze podejrzewają także, że grupa mogła wprowadzić na rynek ponad 40 kg narkotyków, w tym między innymi kokainę, amfetaminę, marihuanę oraz haszysz. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, narkotyki były rozprowadzane głównie na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Czarnorynkowa wartość wszystkich sprzedanych środków odurzających i substancji psychotropowych mogła wynieść ok. 2 mln złotych.

Mundurowi zabezpieczyli także ok. 1 tys. sztuk wyrobów jubilerskich oraz wiele innych przedmiotów. Obecnie funkcjonariusze CBŚP szczegółowo analizują cały materiał dowodowy i ustalają pochodzenie znalezionych rzeczy.

Podejrzane osoby były wcześniej notowane za przestępstwa przeciwko mieniu, a także przestępstwa narkotykowe.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy.

źródło: www.policja.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]