We wrześniu 1941 roku oddziały Wehrmachtu otoczyły Leningrad, odcinając miasto od reszty świata. Zamieszkujący go ludzie stali się więźniami metropolii, zakładnikami przestrzeni, która była ich schronieniem, ich domem.

Walka o przetrwanie, w której życie straciło niemal milion cywilów, trwała 872 dni i stała się symbolem najcięższego i najdłuższego oblężenia w historii współczesnej. Książka Alexis Peri to próba nowego ujęcia jednego z najstraszliwszych epizodów II wojny światowej, sposób na przedstawienie tragedii z perspektywy jej uczestników – diarystów, naocznych świadków i ich historii, które naturalnie wplatają się w dramatyczne wydarzenia.

Alexis Peri sięga po 125 nieopublikowanych dzienników napisanych przez ludzi uwięzionych w mieście. Pozwala nam spojrzeć na tę tragedię oczami cierpiących obywateli. W tym strasznym czasie dla wielu z nich pisanie pamiętników staje się narzędziem przetrwania, namacalnym przypomnieniem ich człowieczeństwa. Autorka odzyskuje utracone opowieści, rzucając światło na jeden z najciemniejszych epizodów II wojny światowej.

Alexis Peri „Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta” – w sprzedaży od 30 stycznia 2019 roku

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]