Urodził się 25 lutego 1974 roku w Zadarze w Chorwacji. Zanim został płatnym mordercą, był członkiem paramilitarnej grupy, która brała udział w wojnie o niepodległość Chorwacji na początku lat 90.

Sretko Kalinić, bo o nim mowa, po wojnie Kalinić wstąpił w szeregi przestępczego klanu Zemun – jednej z największych organizacji tego typu w Serbii. Był sadystą. Znęcał się nad ofiarami. Łamał im kości, a ciała zmarłych wrzucał w kwas lub mielił w maszynce do mięsa.

     W marcu 2003 roku został zamordowany serbski premier Zoran Dindić.

Zamach zorganizowali przedstawiciele służb specjalnych i przywódcy klanu Zemun. Kalinić znalazł się wśród 12 podejrzanych. Policji nie udało się jednak go schwytać. W 2008 roku serbski sąd skazał zaocznie Kalinića na 40 lat więzienia za zabójstwa, porwania, akty terrorystyczne oraz zabójstwo serbskiego premiera.

 

W czerwcu 2010 roku został znaleziony z raną po kuli na przedmieściach Zagrzebia w Chorwacji. Zabrano go do szpitala, gdzie doszedł do zdrowia. Został przesłuchany przez policję. Zgodził się „sypać” w zamian za status świadka koronnego. Został poddany ekstradycji do Serbii.

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]