Słowo afekt tłumaczone jest jako silne wzburzenie umysłu, poruszenie, a także namiętność czy silne uczucie. Zabójstwo w afekcie polega na pozbawieniu życia innego człowieka będąc pod wpływem silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami (art. 148 § 4 KK).

Sprawcy „zwykłego” zabójstwa grozi od 8 do 25 lat pozbawienia wolności, bądź nawet kara dożywotniego więzienia. Osobie popełniającej zbrodnię pod wpływem afektu grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Dlatego też uznanie, że sprawca działał pod wpływem silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami pozwala na staranie się o łagodniejszy wymiar kary. Jednak nie każde wzburzenie sprawcy w momencie dokonywania zbrodni można uznać za afekt.

Osoba, która pozostaje pod wpływem afektu kieruje się własnymi uczuciami a nie przesłankami rozumowymi, które można racjonalnie wytłumaczyć. Osoba będąca pod wpływem afektu przestaje kontrolować swoje zachowanie. Nie myśli racjonalnie, gdyż silne wzburzenie, któremu osoba została poddana, w pewnym sensie ogranicza działalność jego rozumu i intelektu. W praktyce oznacza to, że sprawca nie kieruje się rozumem, a sferą emocjonalną, której w danym momencie nie może opanować.

 MG

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]