W razie wojny Twój samochód może zostać zmobilizowany. Co to oznacza? Krótko mówiąc – Twoje auto może zostać powołane do wojska. Wszystko w imię obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej. Samochód musisz wypożyczyć armii także w czasie pokoju. Wszystko zgodnie z prawem…

Obowiązek udostępnienia wojsku swojego samochodu to nie żart, ani wymysł mądrych głów. To obowiązek każdego obywatela, który zapisany został ponad pół wieku temu w Art. 208 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej. Brzmi on dokładnie tak:

„Na urzędy i instytucje państwowe oraz przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne może być nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony Państwa”.

W pierwszej kolejności „do wojska powołane” mogą zostać autobusy, ciężarówki i duże auta dostawcze, a także samochody terenowe. Nie oznacza to jednak, że właściciele pojazdów osobowych mogą spać spokojnie. Jeśli dostaniesz decyzję administracyjną wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o przeznaczeniu Twojego pojazdu na rzecz wojska – nie masz wyboru! Auto musisz oddać. Od decyzji możesz się oczywiście odwołać, ale pamiętaj, że obrona kraju to Twój obowiązek. Nie martw się jednak – po zakończeniu działań, samochód wróci do Ciebie. Jeśli będzie on uszkodzony lub zniszczony – możesz liczyć na odszkodowanie.

Warto zaznaczyć, że samochód może zostać zmobilizowany nie tylko w przypadku wojny, ale także w czasie pokoju. To jednak może nastąpić tylko w trzech przypadkach:

  • do sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych – samochód może być zabrany 3 razy w roku na 48 godzin,
  • w związku z ćwiczeniami wojskowymi lub ćwiczeniami w jednostkach przewidzianych do militaryzacji – w tym przypadku samochód może zostać zarekwirowany aż na 7 dni, ale tylko raz w ciągu roku,
  • w stanach wyższej konieczności, tj. klęski żywiołowe i likwidacja ich skutków –bez ograniczeń czasowych.

To jednak nie wszystko! Fakt wciągnięcia Twojego auta do wojskowej ewidencji, automatycznie nakłada na Ciebie pewne obowiązki. Jakie? Musisz utrzymywać swój samochód w należytym stanie technicznym, informować o każdym wyjeździe zagranicznym, a także o sprzedaży auta. Warto też odwrócić sytuację! Jeśli decydujesz się na zakup używanego samochodu – zapytaj czy przypadkiem nie został on powołany do wojska.

 

Anna Rychlewicz

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]