30 lat temu, 21 kwietnia 1988 roku, w krakowskim więzieniu przy ulicy Montelupich wykonano ostatni wyrok śmierci w Polsce. Osobą, na której wykonano ostatnią egzekucję był Stanisław Czabański. Mężczyzna skazany był za gwałt oraz brutalne zabójstwo kobiety oraz usiłowanie zabójstwa dwóch córek zamordowanej.

Choć kara śmierci w naszym kraju została zniesiona lata temu, na świecie wciąż są miejsca, gdzie jest ona najwyższym wymiarem kary. Na stronie Amnesty International znajdziemy informacje o krajach, w których zniesiono karę śmierci, ale także o tych, gdzie ją zachowano.

Z danych organizacji wynika, że:

  • 89 państw i terytoriów całkowicie zniosło karę śmierci,
  • w 10 krajach istnieje możliwość skazania na śmierć tylko w wyjątkowych przypadkach takich jak np. zbrodnie wojenne,
  • 30 państw postrzeganych jako te, które w praktyce nie stosują kary śmierci – mimo, iż zachowały ją pod względem prawnym, już od ponad 10 lat nie wykonują tam egzekucji,
  • w sumie 129 państw wykreśliło karę śmierci ze swoich kodeksów lub nie stosuje jej w praktyce,
  • 69 innych krajów i regionów nadal zachowuje i korzysta z kary śmierci, jednak liczba państw wykonujących egzekucje zmniejsza się każdego roku.

W skład krajów, które od 1990 roku całkowicie zniosły karę śmierci wchodzą państwa afrykańskie, państwa obu Ameryk, Azji i Pacyfiku, a także Europy i Azji Środkowej. Co ciekawe, są też kraje, które początkowo zniosły karę śmierci, a po pewnym czasie je przywróciły. Warto jednak zauważyć, że wśród nich jest Nepal i Filipiny, które ponownie zniosły karę ostateczną.

AR

Źródło: amnesty.org.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]