Zobaczmy co trzeba zrobić, aby zdobyć pozwolenie na broń w niektórych krajach Europejskich. Czy wielu obywateli Francji, Hiszpanii czy Niemiec posiada broń?

 Francja

Liczba nadającej się do użytku broni palnej wszelkiego rodzaju wynosi we Francji ponad 2 mln. Nieoficjalnie mówi się nawet o 10 mln egzemplarzy. Nie oznacza to wcale, że nad Loarą łatwo się uzbroić.

Przepisy wyróżniają aż osiem kategorii broni. Prawo zakazuje posiadania i noszenia bez specjalnego zezwolenia większości rodzajów broni palnej, w tym karabinów, pistoletów czy rewolwerów. Takie zezwolenie mogą uzyskać – w drodze wyjątku – osoby powyżej 21. roku życia, które uprawiają strzelectwo (np. w klubie sportowym) lub też są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo.

Do kategorii broni, na które nie są wymagane pozwolenia, należy broń kategorii 5 – broń myśliwska (strzelby, karabiny, karabinki), 6 – broń biała, 7 – broń sportowa (nie każda) oraz broń alarmowa, sygnalizacyjna i startery (pod warunkiem, że nie można z nich strzelać ostrymi nabojami). Kategoria 8 to broń historyczna i kolekcje broni.

 

Hiszpania

Zezwoleń nie wydaje się na posiadanie broni automatycznej – zastrzeżona jest do wyłącznej kompetencji rządu i sił bezpieczeństwa państwa (wojsko, policja).

Osoby prywatne mogą posiadać inne rodzaje broni palnej na podstawie specjalnych licencji. Wnioski uzasadniają potrzebą samoobrony lub ochrony prywatnej. Można także uzyskać broń do celów sportowych, myśliwskich i kolekcjonerskich (jeżeli nie jest użytkowana).

Do wniosku o zezwolenie trzeba dołączyć m.in. zaświadczenie o niekaralności i stanie psychofizycznym. Wnioskodawcy są „prześwietlani” czy faktycznie zajmują się np. strzelectwem lub myślistwem.

 

Niemcy

Przepisy regulujące posiadanie i nabywanie broni są bardzo restrykcyjne. O pozwolenie na posiadanie broni sportowej można ubiegać się dopiero po 21. roku życia, wyjątek stanowi małokalibrowa broń sportowa stosowana w dyscyplinach olimpijskich. Obywatele, którzy nie ukończyli 25. roku życia, muszą przejść testy psychologiczne.

Niezależnie od wieku wnioskodawcy odpowiednie służby mogą zażądać, by poddał się badaniom psychologicznym, jeśli mają wątpliwości, czy broń palna w rękach takiej osoby nie stanowi zagrożenia. Znowelizowana w 2003 roku ustawa m.in. umożliwia władzom kontrolowanie, czy posiadacze broni przechowują ją zgodnie z prawem.

W Niemczech rośnie zapotrzebowanie na broń w celu ochrony zdrowia i życia. Presja wynika z obawy przed incydentami i przestępstwami dokonanymi przez imigrantów.

Anna Jagodzińska

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]