Jad kiełbasiany to jedna z najbardziej toksycznych substancji. Dla człowieka śmiertelna dawka wynosi 70 nanogramów (nanogram to jedna milionowa część miligrama). Kryształek tej substancji wielkości ziarenka piasku mógłby zabić kilkaset osób, 5-gramowa dawka wystarczy do otrucia 100 milionów osób!

Botulizm, czyli zatrucie jadem kiełbasianym, jest spowodowane działaniem toksyny wytwarzanej przez beztlenową bakterię Clostridium botulinum. Do zatrucia może dojść po spożyciu nieświeżych wędlin, zjedzeniu konserw mięsnych, bądź rybnych. Zatrucia toksyną botulinową są bardzo poważne – do 25 proc. z nich to przypadki ciężkie, w których może nastąpić zachłystowe zapalenie płuc, niewydolność oddechowa i zatrzymanie akcji serca, a w konsekwencji śmierć.

Ta niebezpieczna dla człowieka toksyna penetruje wewnętrzną błonę śluzową jelita cienkiego i tą drogą dostaje się do krwi. Gdy istnieje podejrzenie, że pacjent spożył pożywienie zawierające toksynę botulinową, aby usunąć ją z organizmu i przeciwdziałać wchłanianiu się jej do krwi, należy:

  • W miarę możliwości jak najszybciej wykonać płukanie żołądka (w ciągu kilku-kilkunastu godzin od spożycia);
  • zastosować środki przeczyszczające i wlewy doodbytnicze (nawet do kilku dni od spożycia).

Co ważne, jad kiełbasiany to nie tylko niebezpieczna toksyna, ale i, jak twierdzi wiele kobiet, źródło piękna i młodości.

Znajduje on zastosowanie w medycynie estetycznej jako środek przeciwzmarszczkowy stosowany m.in. w niwelowaniu zmarszczek mimicznych. Na czym dokładnie polega zabieg? W kilka wybranych miejsc na skórze twarzy wstrzykuje się małą ilość toksyny botulinowej, czyli jadu kiełbasianego. Zabieg trwa około 15-30 minut i może go przeprowadzić dermatolog lub chirurg plastyk. Powszechnie stosowana nazwa to botox, po który coraz częściej sięgają nie tylko panie, ale i panowie, chcący na dłużej zachować młody wygląd skóry.

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po 2-3 dniach, ale, co ważne, nie wystarczy wykonać go jeden raz. W celu otrzymania i zachowania jak najlepszych efektów, zaleca się powtarzanie zabiegu co 5-6 miesięcy. Cena zbiegu, w zależności od miejsca i ilości zmarszczek, może się wahać między 200 a nawet 1200 złotych. Botox ma również szerokie zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości, a także migrenowych bóli głowy.

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]