W PRL-u niektórzy „dla przykładu” dostawali stryczek, a inni – pod koniec lat 80. – mogli liczyć na złagodzenie kary. Na przykład Mariusz Trynkiewicz, który zamordował czterech chłopców, ale karę śmierci zamieniono mu na 25 lat.

Kiedy przyszedł czas, aby opuścił więzienne mury, trafił do zamkniętego ośrodka psychiatrii w Gostyninie. Jego utworzenie jest efektem wejścia w życie ustawy o niebezpiecznych przestępcach, która obowiązuje od 22 stycznia 2014 roku. Dotyczy ona m.in. postępowania wobec sprawców zabójstw i gwałtów, skazanych w czasach Polski Ludowej na karę śmierci. Na mocy amnestii (1989 r.) zamieniono tym osobom wyroki śmierci na 25 lat (nie funkcjonowała wówczas kara dożywocia). O kulisach m.in. tej sprawy przeczytacie właśnie w najnowszym „Detektywie Extra” 3/2019.

Więcej ciekawych i intrygujących tematów kryminalnych znajdziesz  w najnowszym kwartalniku „Detektyw Extra” nr 3/2019 w sprzedaży od 23 lipca 2019 roku, a także w wersji elektronicznej do kupienia TUTAJ oraz w wersji do słuchania dostępnej TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]