Jeśli podczas wizyty w kiosku Twoje spojrzenie natrafi na spojrzenie Anny Jantar, będzie to znaczyło, że masz przed sobą najnowsze wydanie naszego kwartalnika „Detektyw Extra” 3/2018.

Z okładki najnowszego numeru „Detektyw Extra” 3/2018 spogląda na czytelnika Anna Jantar. Jej podobizna nie pojawia się tutaj przypadkowo. W trzeciej części cyklu o przemilczanych katastrofach PRL-u odnosimy się do tajemnic podniebnych tragedii. W jednej z nich – katastrofie lotniczej, do której doszło 14 marca 1980 roku, zginęła polska piosenkarka Anna Jantar.  Choć propaganda dwoiła się i troiła, aby jak najmniej informacji dotarło do społeczeństwa, takiej tragedii nie dało się zataić. Tekst o przemilczanych katastrofach to kropla w morzu tego, co przygotowaliśmy dla Was w tym wydaniu kwartalnika.

Numer otwiera tekst Anny Pacuły „Nie zdążył zawiązać tych przeklętych sznurówek”. To w nim przeczytamy o brutalnych metodach wychowawczych, które miały sprawić, że 6-letni Piotruś nie będzie mazgajem, a wyrośnie na silnego i prawdziwego mężczyznę. Dziecko bało się zepsuć zabawkę czy urwać guzik, bo „Krysia będzie się gniewała”. Takie zachowania nie były typowe dla małego chłopca, któremu przecież zdarza się marudzić. W tym przypadku Piotruś nie miał do tego prawa…

Z lżejszych tematów powiemy sobie co nieco o kasetach pożądania, czyli słynnych VHS-ach. Jeśli pod koniec lat 80. był w Polsce ktoś, komu wideo nie przynosiło zadowolenia, to była to władza. Ale i to tylko w deklaracjach. Jednym z przywilejów PRL-owskich oficjeli był przecież priorytetowy dostęp do zachodnich VHS-ów.

Więcej ciekawych i intrygujących tematów kryminalnych znajdziesz  w najnowszym wydaniu kwartalnika „Detektyw Extra” nr 3 w sprzedaży od 24 lipca 2018 roku, a także w wersji elektronicznej do kupienia TUTAJ oraz w wersji do słuchania dostępnej TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]