Czy zdarzyło się Wam kiedyś, że włamano się na Wasze konto e-mail? Tak naprawdę dla wielu to pytanie jest zaskoczeniem i właściwie nigdy sobie go nie zadawali. Uwierzcie – zdarza się to i to wcale nie tak rzadko!

Często, pierwszym znakiem, że włamano się do czyjejś poczty elektronicznej jest to, że np ktoś ze znajomych informuje – że kiepskim żartem było przesłanie mu linka do sklepu z Viagrą lub osoba, do której się włamano nie może zalogować się na swoje konto pocztowe albo też po zalogowaniu np przy użyciu smartfona nie może pobrać nowych wiadomości. Jest też taka możliwość, że może zalogować się do poczty e-mail, ale skrzynka odbiorcza okazuje się być pusta, a nagle wszystkie kontakty zostały usunięte. Wskazówki można wyliczać jednak bez względu na to jedno jest pewne, gdy Twój e-mail zostaje “zhakowany” skutki mogą być katastrofalne.

Faktem jest, że mimo nowych wciąż powstających mediów jak np: Twitter, Facebook czy SMS-y, nadal dla większości interakcji osobistych jak również dla kontaktów między przedsiębiorstwami w dużej mierze polegamy na e-mailach. Więc kiedy niewytłumaczalne rzeczy zaczynają dziać się na naszym koncie poczty elektronicznej lub nasz dostęp do wiadomości e-mail jest zablokowany to może być dość niepokojące.

Jeśli więc zaobserwujemy coś podobnego na swoim urządzeniu nie możemy oszukiwać się i myśleć, że ​​nasz komputer po prostu miał zły dzień. Włamanie do poczty elektronicznej często jest wstępem do kradzieży tożsamości. Tak więc jeżeli już dotknęło nas coś takiego odpowiedź nie powinna być: „O Matko”, ale raczej: „Houston, mamy problem.”

Jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powyższego problemu. Jest też wiele sposobów na to jak rozpoznać podejrzane wiadomości e-mail w skrzynce odbiorczej. Niemniej jednak nic nie jest niezawodne i nikt nie jest doskonały, więc prawdopodobieństwo, że będziemy mieli problem dot. włamania do naszej skrzynki pocztowej i będziemy narażeni w pewnym momencie np na phishing jest stosunkowo wysoki. Pytanie co zrobić, gdy się to w końcu stało?

Mając to na uwadze, proponujemy poniższe wskazówki:

  1. Zmień swoje hasło. Jeśli przestępcy, którzy włamali się na Twoje konto nie zmienili jeszcze hasła i nadal można zalogować się – zrób to natychmiast i zmień je. Ustaw silniejsze hasło i takie, które nie jest związane w jakikolwiek sposób z Tobą. Oznacza to, żeby nie zawierało dat urodzin Twoich lub Twoich bliskich, adresów, imion, imion zwierzęcia, nazwiska panieńskiego, ulubionych nazw filmów, ulubionych nazwy zespołów, czy czegokolwiek innego, co można na przykład znaleźć na Twojej stronie profilowej na Facebooku.
  2. Odzyskaj swoje konto. Jeśli dostęp jest zablokowany, postępuj zgodnie ze wskazówkami z centrum pomocy serwisu poczty e-mail . Wymyśl mocne hasło, zmień pytania zabezpieczające i bądź kreatywny w swoich odpowiedziach, ponieważ przestępca może dobrze prześledzić informacje na Twój temat (np na stronie serwisu społecznościowego) i znać poprawne odpowiedzi na wiele pytań.
  3. Zgłoś incydent do operatora poczty. Operator poczty e-mail może być w stanie dostarczyć dalszych szczegółów na temat charakteru i źródła ataku, jak również dostarczyć informacji o wszelkiego rodzaju narzędziach czy czynnościach, które mogą pomóc w ochronie Twoich informacji i w dostępie z powrotem do Twojej poczty elektronicznej. Ważne, żeby wszelkie czynności wykonywać niezwłocznie jak tylko odkryjemy włamanie na konto. Im dłużej cyberprzestępca ma dostęp do Twoich wiadomości tym bardziej narażone są Twoje usługi ochrony tożsamości tj. np: dostęp do konta bankowego, firmy ubezpieczeniowej, czy kart kredytowych.
  4. Powiadom znajomych. Powiadom wszystkich na liście kontaktów, aby byli ostrożni otwierając zawiadomienia czy listy z załącznikami od Ciebie. Poinformuj o sytuacji.
  5. Nie lekceważ ustawień osobistych poczty e-mail.
  6. Skanowanie komputera z zaktualizowanym programem antywirusowym. Pamiętaj, że cyberprzestępcy są wyrafinowani w swoim postępowaniu. Nie licz na to, że twoje konto zostało “złamane” dla zabawy, a w ostateczności do rozsyłania spamu – linii konga. Często ich cele są bardziej podstępne w myśl zasady – po co się męczyć jeśli można zarobić nie przepracowując się. Krótko mówiąc – uważaj na trojana. Cyberprzestępcy mogą włożyć go do systemu, aby mógł on przeprowadzać zwiad i być dla nich skarbnicą informacji na Twój temat wliczając w to wszystkie hasła jakimi się posługujesz używając komputera (włączając te do Twojego konta bankowego).
  7. Zmiana hasła i pytania bezpieczeństwa dla innych stron. W przypadku gdy masz wspólne hasła poczty e-mail i pytania zabezpieczające w wielu miejscach, należy je zmienić. Zbyt często użytkownicy wybierają (przedkładając wygodę nad bezpieczeństwo) jedno hasło do wielu stron internetowych – w tym usług finansowych, mediów społecznych, handlu detalicznego lub wtórne witryn e-mail. Zmień wszystkie z nich i używaj różnych haseł dla każdego.
  8. Sprawdź foldery swojej poczty e-mail . Ludzie mają tendencję do wysyłania danych osobowych lub finansowych do innych za pośrednictwem poczty elektronicznej, a następnie archiwizacji tych wiadomości. Pozostawiając je w wiadomości mailowej w pliku w systemie. To nie najlepszy pomysł.
  9. Obserwuj! Zakładając, że cyberprzestępca, o którym mowa był w stanie znaleźć albo Twój numer ubezpieczenia lub hasła do usług finansowych czy jeszcze innych cennych informacji o danych osobowych, stanie się ważne, aby monitorować swoje konta finansowe i różne rachunki finansowe w kontekście podejrzanej aktywności. Twój adres e-mail jest ważnym elementem Twojego portfela tożsamości. Musisz zarządzać nim jak inwestycją. Oznacza to, że można zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa, kontrolować sytuację na bieżąco, a w razie konieczności w szybkim czasie zredukować szkody do minimum.

źródło: cybersecurity.org

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]