Według przeprowadzonego przed kilkoma tygodniami badania, prawie 40 procent Amerykanów twierdzi, że jest właścicielem broni lub mieszka w gospodarstwie domowym, wyposażonym w broń. Od kul z pistoletu lub karabinu w 2016 roku zginęło tam ponad 11 tysięcy osób.

Muszą szokować statystyki, z których wynika, że w ostatnich 45 latach więcej Amerykanów zginęło od broni palnej niż podczas wszystkich wojen. Jednak obywatele USA chętnie korzystają z prawa do posiadania broni, które gwarantuje im II poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Poprawka została uchwalona w ramach Karty Praw Stanów Zjednoczonych Ameryki i weszła w życie 15 grudnia 1791 roku. Od tego roku niektóre regulacje uległy zmianie, ale w świadomości Amerykanów wciąż dostęp do broni oznacza wolność.

Ostatni Black Friday w USA to rekordowa ilość sprawdzeń przeszłości kryminalnej w systemie NICS (National Instant Criminal Background Check System) prowadzonym przez FBI. W tym roku w Black Friday (24.11.2017 r.) odnotowano 203 086 wniosków o sprawdzenie przeszłości kryminalnej, co oznacza że tylu chętnych w sklepach z bronią chciało kupić pistolet lub rewolwer. Rok wcześniej było to 185 713 zapytań, a w roku 2015 – 185 545. Można powiedzieć, że tendencja się utrzymuje.Warto wiedzieć, że ilości sprzedanej broni nie wolno utożsamiać z ilością kontroli przeszłości kryminalnej w systemie NICS. Liczba sprzedanych egzemplarzy broni w piątek jest z całą pewnością wyższa, ponieważ jeden sprawdzony kupujący mógł kupić kilku egzemplarzy broni. Szacuje się że W USA obywatele posiadają ponad 300 mln sztuk rozmaitej broni.

W ostatnich 45 latach więcej Amerykanów zginęło od broni palnej niż podczas wszystkich wojen. Jednak obywatele USA chętnie korzystają z prawa do posiadania broni, które gwarantuje im II poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Poprawka została uchwalona w ramach Karty Praw Stanów Zjednoczonych Ameryki i weszła w życie 15 grudnia 1791 roku. Od tego roku niektóre regulacje uległy zmianie, ale w świadomości Amerykanów wciąż dostęp do broni oznacza wolność.

KK

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]