Dopalacze zabijają! Mało kto zdaje sobie jednak sprawę ze śmiertelnego niebezpieczeństwa z jakim wiąże się zażycie tych środków. Najlepszym dowodem na to są wciąż liczne przypadki zatruć młodych ludzi.

 

Nastolatkowie omamieni obietnicą stanu euforii, radości i wyluzowania, sięgają po niebezpieczne dopalacze. Skutki tego mogą być śmiertelne! Pomimo nagłaśnianego problemu, licznych przypadków zatruć dopalaczami i nierzadko tragicznych tego skutków – biznes ten wciąż istnieje!

Dopalacze to potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających w składzie substancje pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, często znajdujące się na liście środków prawnie zakazanych. Dopalacze działają na układ nerwowy, bardzo szybko doprowadzając do uzależniania. Już jednorazowe zażycie dopalaczy może spowodować nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym człowieka.

Dopalacze stanowią zagrożenie życia. Właściwie nie ma narządu, którego mogą nie uszkodzić. Waga ich szkodliwości zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj zażytej substancji, wiek, waga czy ogólny stan zdrowia osoby je zażywającej.

Do najczęstszych i najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, mdłości, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, problemy z koncentracją, halucynacje słuchowe i wzrokowe, czy stany lękowe. Dopalacze mogą także prowadzić do stanów zagrożenia życia! Mogą one doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, śpiączki, czy stanów lękowych, a w efekcie do prób samobójczych.

Doskonale wiemy, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Co jednak w momencie, kiedy Twoje dziecko omamione chęcią poczucia stanu błogości, wypróbowania czegoś nowego i zakazanego, a przy tym zaimponowania kolegom, sięgnie po te środki?

 

Jeśli zauważyłeś u swojego dziecka niepokojące objawy, wskazujące na zażycie dopalaczy, pamiętaj aby:

  • podać mu dużo wody do picia,
  • nie podawać żadnych leków, które mogą wejść w interakcję z substancjami zawartymi w dopalaczu,
  • natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ w takiej sytuacji może liczyć się każda sekunda.

 

W przypadku napotkania osoby nieprzytomnej, podejrzewanej o zażycie dopalaczy, należy rozpocząć standardową procedurę pierwszej pomocy i poinformować o okolicznościach zdarzenia przybyłych na miejsce ratowników.

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze