Choć polska waluta stosunkowo rzadko pada łupem fałszerzy, co jakiś czas temat ten wraca jak bumerang. Ostatnim hitem wśród tego rodzaju fałszywek był banknot z wizerunkiem… Roberta Lewandowskiego, którym pewien poznaniak zapłacił za swoje zakupy.

O ile ten przypadek możemy zaliczyć do tych z grupy humorystycznych przewinięć o niskiej szkodliwości, warto wiedzieć jak uchronić się przed fałszywkami i jak rozpoznać autentyczność banknotu.

Sygnałem, że mamy do czynienia z fałszywym banknotem może być często słabej jakości papier, brak zabezpieczeń w postaci znaku wodnego, czy nawet źle wykonany druk. Zatem co zrobić, by uchronić się przed przykrą niespodzianką i nie paść ofiarom fałszerstwa? Sprawdzać banknoty! A jak to zrobić?

Najłatwiejszym sposobem na zweryfikowanie autentyczności banknotu jest sprawdzenie wyczuwalnych w dotyku elementów, takich jak godło, portret władcy, napis „Narodowy Bank Polski”, czy też wyrażonej słownie i cyframi wartości nominalnej.

Sprawdzając banknot pod kątem autentyczności, zwróć przede wszystkim uwagę na następuje elementy:

  • Papier

Falsyfikaty są często wiotkie lub zbyt sztywne w dotyku i nie wydają charakterystycznego dla prawdziwych banknotów szelestu. Mogą być drukowane na:

  1. dobrej jakości papierze kserograficznym o zbliżonej gramaturze z gładkim nadrukiem bez wyczuwalnych wypukłości druku stalorytniczego,
  2. specjalnym papierze udającym wypukłości druku stalorytniczego na całej powierzchni banknotu.

Pamiętaj! Nadruki wykonane techniką stalorytniczą są łatwo wyczuwalne pod paznokciem. Jeżeli masz do czynienia z bardzo zużytym banknotem, poszukaj mniej zużytego miejsca, w którym farba tak łatwo się nie wyciera lub sprawdź inne zabezpieczenia.

  • Nitka zabezpieczająca

Imitacja nitki zabezpieczającej w falsyfikatach nadrukowywana jest na rewersie banknotu, jeżeli oglądamy banknot pod światło od przedniej strony banknotu widzimy to zabezpieczenie. W prawdziwych banknotach podczas oglądania pod światło widać nitkę zabezpieczającą z mikrotekstem zawierającym cyfrowe oznaczenie nominału, czytelne również w odbiciu lustrzanym. Często zdarza się jednak, że nitka zabezpieczająca pochodzi z autentycznego banknotu tej samej lub innej wartości.

Zdarza się, że wadliwa nitka zabezpieczająca nie świadczy o tym, że mamy do czynienia z falsyfikatem. Dlatego zawsze sprawdzaj więcej niż jedno zabezpieczenie!

  • Znak wodny

W falsyfikatach mamy do czynienia najczęściej z nadrukowanym znakiem wizerunkowym na papier. Nadruk jest w tym samym kolorze co tło lub minimalnie ciemniejszym.

Znak wodny może być również fałszowany poprzez wygniecenie suchej pieczęci wizerunku. W obu przypadkach wizerunek udający znak wodny jest widoczny bez konieczności patrzenia pod światło. Krawędzie są ostrzejsze i brak jest odcienia charakterystycznego dla autentycznego zabezpieczenia.

  • Recto-verso

Zabezpieczenie umieszczone jest na przedniej stronie banknotu w prawym górnym rogu pod oznaczeniem nominału, widoczne pod światło powinno być prawidłowo spasowane, tzn. korony w owalach uzupełniają się i tworzą pełny obraz.

W falsyfikatach mamy do czynienia ze stałym nadrukiem korony bez konieczności patrzenia pod światło. Jest to jedno z niewielu zabezpieczeń, które podlega fałszowaniu.

  • Efekt kątowy

Aby sprawdzić, czy banknot jest prawdziwy, należy też obejrzeć go pod różnymi kątami. Efekt kątowy to zabezpieczenie umieszczone na przedniej stronie banknotu w prawym dolnym rogu (w nominale 100 zł dodatkowo po lewej stronie wizerunku). Elementy druku z efektem kątowym w nominale 10 zł i 20 zł powinny pokazywać po przechyleniu banknotu oznaczenie nominału z jasnego na ciemne, a od nominału 50 zł zmiennie nominał lub koronę w owalu.

W falsyfikatach zabezpieczenie to rzadko jest fałszowane. Zazwyczaj brak jest w ogóle tego zabezpieczenia i cały czas widoczny jest jednolity pasek lub nominał lub niezamienialna rozeta.

Podejrzewasz, że masz do czynienia z falsyfikatem? Co zrobić w takiej sytuacji?  

Jeżeli masz podejrzenia, że banknot w twoim portfelu różni się od pozostałych, możesz sprawdzić to w banku. Oddziały banków wyposażone są w urządzenia weryfikujące autentyczność banknotów, a kasjerzy mają ukończone specjalistyczne kursy dotyczące ich zabezpieczeń. Jeśli twoje wątpliwości się potwierdzą, to nic ci nie grozi. Jedyną twoją stratą będzie fakt, że nie odzyskasz równowartości w prawdziwej gotówce.

Co zrobić jednak w przypadku, gdy chcesz zapłacić za swoje zakupy, a sprzedawca powie, że twoje pieniądze są fałszywkami? Jeśli nie byłeś świadomy, że posiadasz podróbkę, to nie poniesiesz żadnej kary. Sprzedawca ma jednak obowiązek wezwać policję. Banknot zostanie zatrzymany, a ty możesz zostać wezwany na komendę w charakterze świadka.

Wszystkie nieprawdziwe banknoty są przekazywane policji, która następnie oddaje je do ekspertyzy do Narodowego Banku Polskiego.

Dlatego, jeśli podejrzewamy, że banknot w naszym portfelu może być falsyfikatem, najlepiej sprawdzić jego autentyczność w banku lub zgłosić na policję. Świadome wprowadzenie do obiegu fałszywego znaku pieniężnego podlega karze zgodnie z Kodeksem Karnym.

Anna Rychlewicz

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]