W akcji wzięli udział policjanci z KWP w Szczecinie i Prokuratura Krajowa w Szczecinie. Rozbita grupa była odpowiedzialna za wyrabianie i wprowadzanie do obrotu na terenie kraju dopalaczy.

W toku śledztwa policjanci z KWP w Szczecinie zatrzymali na terenie woj. świętokrzyskiego czterech mężczyzn. W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawiono im zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw polegających na wyrabianiu, a następnie wprowadzaniu do obrotu dopalaczy, a także zarzuty dotyczące prania brudnych pieniędzy. Niezwykle groźne środki były dystrybuowane poprzez stronę internetową i w okresie od stycznia 2017 do końca października 2018 trafiły w przesyłkach między innymi do Szczecina, Trzebiatowa, Kielc, Łodzi oraz Bydgoszczy.

Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że grupa legalizowała korzyści ze sprzedaży dopalaczy poprzez obracanie nimi na rynku wirtualnymi walutami.

Policjanci realizujący zatrzymania zabezpieczyli do sprawy między innymi sprzęt komputerowy i elektroniczne nośniki danych, które mogły służyć grupie do realizowania przestępczego procederu.

Prokuratura wobec całej czwórki skierowała wnioski o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd się do tego przychylił. Za zarzucane czyny grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Należy zaznaczyć, że opisywane śledztwo jest konsekwencją intensywnych działań zachodniopomorskich policjantów i prokuratorów po zdarzeniach mających miejsce na początku czerwca ubiegłego roku. Wówczas w Trzebiatowie odnotowano kilkanaście przypadków hospitalizacji osób, których stan wskazywał na zażycie groźnych dla zdrowia i życia substancji, dopalaczy.
Podejrzany o rozprowadzanie tych środków psychoaktywnych został zatrzymany. Okazał się nim 18-latek. Po postawieniu zarzutów dealer został tymczasowo aresztowany, a akt oskarżenia przeciwko niemu trafił do sądu już kilka miesięcy temu. To właśnie z tego postępowania wyłączono materiały, które dzięki skrupulatnym ustaleniom doprowadziły do rozbicia grupy odpowiadającej za dystrybucję dopalaczy.

Źródło: www.zachodniopomorska.policja.gov.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]