Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu namierzyli i zatrzymali kolejnych 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej, podejrzanych o przestępstwa handlu ludźmi na terenie Wielkiej Brytanii. Wszyscy zatrzymani, decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Dzięki doskonałej współpracy z Policją brytyjską, wcześniej już też funkcjonariusze z Dolnego Śląska zatrzymali, poszukiwanych przez brytyjską stronę na podstawie ENA, przywódców grupy przestępczej, wyzyskującej obywateli polskich do niewolniczej pracy.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w wyniku przeprowadzonej realizacji, zatrzymali na terenie Wrocławia 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej, podejrzanych o handel ludźmi na terenie Wielkiej Brytanii, w latach 2015-2016.

Podejrzani, to dwaj mężczyźni w wieku 22 i 31 lat oraz dwie kobiety w wieku 26 i 28 lat. Do zatrzymania doszło na jednej z prywatnych posesji zlokalizowanych w rejonie wrocławskiej dzielnicy Psie Pole. Po zatrzymaniu i przedstawieniu przez prokuraturę zarzutów, decyzją sądu cała czwórka została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące.

Policjanci z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu, prowadząc postępowanie w tej sprawie, współpracują z funkcjonariuszami z Wielkiej Brytanii. To dzięki współpracy, wcześniej już zatrzymali też poszukiwanych przez brytyjską stronę na podstawie ENA, przywódców grupy przestępczej, wyzyskującej obywateli polskich do niewolniczej pracy.

Ofiarami przestępstwa byli obywatele polscy rekrutowani w kraju pod pozorem dobrze płatnej pracy, którą sprawcy mieli im zapewnić po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Tam jednak grupa zabierał pokrzywdzonym dokumenty i zarobione pieniądze, pozostawiając im jedynie drobne kwoty.

Na trop przestępstwa policjanci wpadli w 2016 roku, gdy zaczęły do brytyjskich funkcjonariuszy docierać informacje o możliwym wyzysku obywateli polskich. Brytyjska Policja zidentyfikowała kilkanaście potencjalnych ofiar przestępstwa i rozpoczęła intensywną współpracę z policjantami polskimi.

W 2016 roku zatrzymano na terenie Wielkiej Brytanii pierwszego podejrzanego w tej sprawie. Brytyjski sąd za popełnione przez niego przestępstwa związane z m.in. z handlem ludźmi skazał go na karę pozbawienia wolności w wymiarze 7 lat.

Od tamtego czasu rozpoczęto wspólne polsko-brytyjskie działania operacyjne, których efektem są kolejne zatrzymania, w tym pomysłodawców i przywódców grupy handlującej ludźmi w celu ich wykorzystania w pracach o charakterze przymusowym.

źródło: www.policja.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]