W nowym wydaniu kwartalnika „Detektyw Extra” nr 4/2017  ujawniamy historię kontrowersyjnej postaci jaką był Józef Korycki zwany Janosikiem.

Był to człowiek o dwóch twarzach: bezwzględny bandyta, zawsze uzbrojony i groźny, gdy jednak wpadł i trafił do więzienia, stawał się łagodny jak baranek. Za kratami nigdy nie stwarzał najmniejszych problemów. Zawsze był wzorowym więźniem.

 

POSŁUCHAJ fragment o Janosiku z Podlasia z najnowszego „Detektywa Extra” nr 4/2017 do kupienia w wersji audio TUTAJ

 

Doskonale znał lasy i wiedział, gdzie się ukryć i jak przetrwać nawet w najbardziej niedogodnych warunkach. Po lasach, polach i wioskach przemykał jak cień, zawsze wtopiony w teren.

Niewidoczny, cichy i szybki. Korycki zawsze poruszał się uzbrojony po zęby.

Z uzbrojeniem Janosika wiąże się ciekawa historia, w późniejszym okresie, kiedy był najbardziej poszukiwanym przez milicję przestępcą, zawsze mógł liczyć na pomoc mieszkańców wsi w zdobyciu broni.

Przekazywali mu ją bezpłatnie, wiedząc że potrafi się odwdzięczyć i podzielić łupami z napadów.

Historia przestępczych dokonań Janosika z Podlasia była bardzo niewygodna dla władzy ludowej. Jedno jest pewne – to postać ze wszech miar tragiczna.

 

Historię Janosika oraz wiele więcej ciekawych i intrygujących tematów kryminalnych z czasów PRL-u w znajdziesz  w najnowszym kwartalniku „Detektyw Extra” nr 4 w sprzedaży od 24 października 2017  w kioskach, a także w wersji elektronicznej do kupienia TUTAJ oraz w wersji do słuchania dostępnej TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]