Gorączka przedświątecznych zakupów to dla kieszonkowców czas największych łupów. Nie ułatwiajmy im życia! Nie dajmy się okraść!
8 grudnia 2017
Kolejny grudniowy weekend wielu Polaków spędzi w sklepach i galeriach handlowych. Ogarnia nas szaleństwo zakupów. Jesteśmy w jednym miejscu, a myślami już w kolejnym. Jakie prezenty kupić bliskim pod choinkę? Jakie potrawy podać na świąteczny stół? Wszędzie tłok, ścisk, pełno ludzi. Dźwigamy torby z zakupami, znowu gdzieś płacimy, kolejny raz wyciągamy portfel. Nagle w tłumie klientów słychać krzyk: „Gdzie jest mój portfel?
Gorączka przedświątecznych zakupów to dla kieszonkowców czas największych łupów. Wykorzystują tłok, bądź sami go umiejętnie tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Złodzieje potrafią chodzić za wytypowaną ofiarą przez dłuższy czas. W tym czasie obserwują, gdzie chowa pieniądze i w dogodnej sytuacji. Chcąc ustrzec się przed kradzieżą kieszonkową pamiętajmy, aby:
– zachować ostrożność gdy znajdziemy się w tłumie osób,
– nie nosić wartościowych przedmiotów, zwłaszcza portfela, telefonu w tylnej kieszeni spodni lub zewnętrznych kieszeniach odzieży,
– zwracać uwagę czy nagle nie tworzy się wokół nas ,,sztuczny tłum”,
– zadbać o zamknięcie bagażu i mieć go po kontrolą,
– torbę trzymać najlepiej z przodu zamknięciem skierowaną do siebie,
– starać się nie nosić przy sobie dużej gotówki – jeśli już jest taka konieczność to umieścić ją w kilku trudno dostępnych miejscach swojego ubrania czy bagażu,
– reagować na przypadki potrącenia lub popchnięcia zwracając uwagę na nasze kieszenie, saszetki, torebki, plecaki i torby.
– torebkę należy odwracać zamkiem „do siebie”, a nie na zewnątrz! – portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki!
– podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie – nie odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.
– klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować. – W sytuacji zagrożenia – usiłowanie kradzieży kieszonkowej – wszczynaj alarm! Głośny okrzyk potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja.