Wykreowany przez massmedia powszechny obraz psychopatii ma nie wiele wspólnego z rzeczywistością i prowadzi to utwierdzania społeczeństwa w wielu stereotypach.

Jednym z nich jest „niezwykła” inteligencja seryjnych i wielokrotnych morderców. Stereotyp ten powstał najpewniej na skutek problemów wykrywczych w tego rodzaju sprawach. Długie pozostawanie sprawcy na wolności, mimo starań wymiaru sprawiedliwości, sprzyja opinii o ich ogromnym intelekcie. Opinię tę podgrzewają również bohaterowie większości filmów o tej tematyce.

Mimo że niektórym sprawcom seryjnych morderstw nie można odmówić wysokiej inteligencji, to w rzeczywistości znaczna większość z nich nie wyróżnia się specjalnie spośród swego środowiska. Częściej są to osoby prymitywne i prawdopodobnie na skutek zaburzeń osobowości przejawiające braki w wykształceniu. Badania pokazują, że sprawcy przestępstw na tle seksualnym wykazują wyższy poziom inteligencji niż zabójcy dopuszczający się zbrodni na innym podłożu. Nie oznacza to jednak, że przewyższają oni ogół populacji.

Źródło: www.policja.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]