Odry to niewielka miejscowość w Borach Tucholskich (woj. pomorskie). Znajduje się tam rezerwat Kamienne Kręgi. Głazy pokrywają unikalne gatunki porostów, dlatego od 1958 roku obszar ten uznano za chroniony rezerwat przyrody.

To największe w Polsce i drugie w Europie (po Stonehenge) skupisko kamiennych kręgów. Legenda głosi, że kręgi są pozostałością po kościele, który zapadł się, i z powodu którego w okolicy straszy. Jednak prawdopodobnie jest to cmentarzysko Gotów z I i II wieku naszej ery. Goci przywędrowali na Kaszuby z Półwyspu Skandynawskiego. Kamienne kręgi były miejscem modlitw i pochówku. Ocalało tutaj 10 kręgów i 30 kurhanów. Na terenie rezerwatu znajduje się także oczko polodowcowe, w którym natrafiano na spalone kości ludzkie.

Cmentarzysko zawsze budziło emocje. Niegdyś miejscowa ludność była przekonana, że zagościły tam tajemne moce, które straszą. Dlatego omijano to miejsce z daleka. Podobno i dzisiaj można spotkać pokutującą damę, która przechadza się między kamieniami, a ten, kto wsłucha się w szum wiatru, może usłyszeć kościelne dzwony.

 

Zapewne to za sprawą złej sławy kamienie przetrwały do dzisiaj w stanie praktycznie nienaruszonym. Jednak nie wszyscy unikają tego magicznego miejsca. W środowiskach ezoterycznych cieszy się ono dużą popularnością. Chętnie odwiedzają je zwolennicy radiestezji (promieniowania) i paleoastronautyki (paranauka, zajmująca się badaniem przeszłości ludzkiej cywilizacji w kontekście jej kontaktów z cywilizacjami pozaziemskimi – przyp. red.). Osoby wierzące w tajemne moce kamieni ocierają się o nie, niszcząc porosty, które są przecież pod ochroną!

Agnieszka Kozak

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]