Black Friday to ten dzień w roku, gdzie wiele osób robi zakupy w sieci częściej niż zazwyczaj. Zdają sobie z tego sprawę cyberprzestępcy, przed którymi ostrzegają specjaliści z firmy Kaspersky. Hakerzy mają skupić się najczęściej na kupujących towary z kategorii moda, obuwie, prezenty, zabawki oraz biżuteria. Warto zachować ostrożność.

Black Friday to wielko święto zakupów, które z roku na rok staje się coraz popularniejsze także w Polsce. Kaspersky ostrzega, że cyberprzestępcy już szykują się na Czarny Piątek i będą brali na celownik internautów, którzy tego dnia będą realizować zakupy w sieci. Kto powinien się obawiać?

Według specjalistów z Kaspersky’ego cyberprzestępcy skupią swoje wysiłki najczęściej na kupujących towary z kategorii moda, obuwie, prezenty, zabawki oraz biżuteria. Ataki będą przeprowadzane z użyciem trojanów bankowych i innego złośliwego oprogramowania do wykradania danych uwierzytelniających czy informacji finansowych internautów.

Firma Kaspersky raportuje, że doszukała się 15 rodzin szkodliwego oprogramowania, których celem było łącznie 91 stron handlu elektronicznego oraz aplikacji mobilnych. Informacja dotyczy ujęcia globalnego.

Rosnące zainteresowanie cyberprzestępców na zdobycie danych uwierzytelniających użytkowników sklepów internetowych jest zupełnie zrozumiałe. W niektórych przypadkach z takimi kontami połączone są dane dotyczące kart płatniczych lub szczegóły kart programów lojalnościowych, dlatego uzyskanie dostępu do konta użytkownika w sklepie internetowych może oznaczać również dostęp do jego pieniędzy.

Nawet jeśli nie ma bezpośredniego zysku finansowego, konta użytkowników zawierają wiele cennych informacji, które mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania dalszych ataków, np. historia zakupów czy informacje osobowe związane z adresem dostawy itd. Tego rodzaju informacje mają dużą wartość na nielegalnym rynku i z pewnością znajdą nabywcę. Na szczęście wystarczy zastosować proste środki prewencyjne oraz zachować czujność, aby pozostać bezpiecznym – powiedział Oleg Kupriejew, badacz ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Kupując w sklepach internetowych różne produkty zachowajmy więc wzmożoną ostrożność. Przede wszystkim nie dokonujmy zakupów na niezaufanych stronach. Ponadto nie klikajmy na podejrzane linki i załączniki w otrzymywanych wiadomościach. Te proste czynności mogą ochronić nas przed utratą pieniędzy.

www.komputerswiat.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]