Kodeks Policji Państwowej: 14 Przykazań Policjanta. Zobacz, według jakich zasad pełnił służbę przedwojenny funkcjonariusz
3 marca 2018
Policjant to zawód zaufania publicznego. Tak było kiedyś, tak jest i dziś. W tej kwestii niewiele się zmieniło. Niezmienne są także zasady, według których powinien pełnić służbę funkcjonariusz. Czy wiesz, jakie prawa i obowiązki zostały nadane mundurowym w 1938 roku?
Policjant ma bronić najważniejszych dóbr obywateli. Tak zaszczytny obowiązek został mu przypisany już w II RP. Celem umożliwienia, i dla jak najlepszego wypełniania swojej służby, funkcjonariuszowi zostały przyznane prawa, jakich nie posiadał żaden inny obywatel. Prawa jednak łączyły się także z obowiązkami. I właśnie te zostały zawarte w Przykazaniach Policjanta, które w 1938 roku ustanowił Komendant Główny Policji Państwowej.
14 Przykazań Policjanta:
- Honor i Ojczyzna – oto hasła, którymi w życiu Twoim masz się kierować.
- Ojczyzna powierzyła Ci broń i oczekuje, że będziesz Jej godny.
- Ojczyzna przyznała Ci wyjątkowe prawa. Tych praw nie nadużywaj, gdyż nie są one przywilejem, lecz obowiązkiem, który sumiennie wypełniasz w służbie Narodu.
- Przestępstwo jest nieszczęściem. Zachowaj się wobec niego z powagą i ludzkością.
- Pomóż temu, kto Twej pomocy potrzebuje i obchodź się ze wszystkimi tak, jak byś chciał, by się z Tobą obchodzono.
- Bądź odważny, sumienny, ostrożny i nie zawiedź nigdy zaufania przełożonego. Nadużycie zaufania jest hańbą. Mów prawdę, gdyż kłamstwo jest tchórzostwem.
- Pamiętaj, że nosisz mundur. Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Bądź więc zawsze schludnie i czysto ubrany i nie zaniedbuj wyglądu zewnętrznego.
- Żyj skromnie, zachowasz przez to niezależność. Nie przyjmuj żadnych podarunków, gdyż to zobowiązuje. Jako policjant nie możesz mieć zobowiązań. Życie ponad stan jest hańbą i prowadzi do nieszczęścia. Pijaństwo zabierze Ci ludzką godność, staniesz się pośmiewiskiem rodaków i zasłużysz na pogardę dzieci.
- Pamiętaj, że Cię podsłuchują, więc nie mów publicznie o sprawach służbowych. Zachowaj umiar w mowie.
- Bądź w życiu i służbie sprawiedliwy.
- W wystąpieniach przeciwko wrogom Ojczyzny bądź bezwzględny, pamiętaj jednak, że dobry żołnierz gardzi okrucieństwem.
- Rozkazów przełożonych słuchaj bezwzględnie, bądź wzorem dla podwładnych, którzy Cię pilnie obserwują. Jeśli żądasz od innych, by byli dobrymi kolegami, pamiętaj sam o koleżeństwie.
- Miej pogardę dla pochlebców.
- Pamiętaj, że jesteś żołnierzem. Nie zaniedbuj ćwiczyć się w żołnierskiej sprawności i ucz się ciągle, pamiętając o tym, że obywatele widzą w Tobie człowieka, który musi wiedzieć wszystko.
Źródło: panstwowa.policja.pl