Czyżby kolejna piramida finansowa? Ze wstępnych ustaleń wynika, że oszukali 2 tysiące osób na 600 milionów złotych
5 marca 2019
Na polecenie prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Łodzi funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zatrzymali dziesięć osób. Postępowanie prowadzone jest w sprawie oszustwa i niegospodarności w wielkich rozmiarach oraz prania brudnych pieniędzy. Zatrzymani po doprowadzaniu do Prokuratury usłyszą zarzuty.
W toku wielowątkowego śledztwa zgromadzono obszerny materiał dowodowy. Postępowanie dotyczy oszustw na szkodę inwestorów prywatnych – około 2000 nabywców certyfikatów funduszy inwestycyjnych zamkniętych – na łączna kwotę około 600 milionów złotych. Prokuratorzy ustalili, że doszło do działania na szkodę funduszy inwestycyjnych i spółek portfelowych funduszy. Kolejnym z czynów objętych postępowaniem jest przestępstwo tzw. prania brudnych pieniędzy w kwocie 90 milionów złotych.
Jak dowiedział się reporter RMF FM, zatrzymani zarządzali czterema funduszami inwestycyjnymi i wyłudzali od klientów z całego kraju pieniądze, obiecując wysokie zyski, a także gwarancję zwrotu zainwestowanych kwot. Minimalny wkład wynosił 40 tys. euro.
Gdy ktoś rezygnował z inwestycji, podejrzani dokonywali wypłat, jednak nie z zysku, a z pieniędzy kolejnych oszukanych osób. Według CBA celem grupy po wyłudzeniu pieniędzy od klientów, było wycofanie się z działalności na rynku finansowym i ogłoszenie upadłości.
Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura poinformował, że zatrzymań dokonali agenci z poznańskiej delegatury CBA. Prowadzący śledztwo ustalili, że grupa miała działać na terenie całego kraju w latach 2012-17.
źródło: pk.gov.pl, rmf.fm