Prokuratura Okręgowa w Suwałkach prowadzi śledztwo dotyczące organizowania tzw. piramidy finansowej na terenie Ełku. Na polecenie prokuratury funkcjonariusze KPP w Ełku zatrzymali dwie osoby, które usłyszały prokuratorskie zarzuty.

Justynie W. prokurator zarzucił, że w latach 2015 – 2019 doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem 5 pokrzywdzonych na łączną kwotę co najmniej 2.806.904 złotych.

Podejrzana pod pozorem współpracy z firmą Ekspert, która w rzeczywistości nie miała miejsca, wprowadziła w błąd pokrzywdzonych co do zamiaru i sposobu zainwestowania środków pieniężnych pochodzących z kredytów bankowych zaciągniętych przez pokrzywdzonych oraz możliwości ich spłaty.

Justynie W. zarzucono również pranie brudnych pieniędzy poprzez nabywanie od ustalonych osób nieruchomości i ruchomości znacznej wartości w celu udaremnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych.

Również drugi zatrzymany, Karol B. podejrzany jest o pranie brudnych pieniędzy, polegające na tym, że przyjął pochodzące z przestępstwa zarzuconego Justynie W. środki pieniężne i nabywał od ustalonych osób nieruchomości i ruchomości znacznej wartości, w celu udaremnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych.

Po wykonaniu czynności z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosków o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględniając wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy wobec obu podejrzanych.

W wyniku przeszukań i innych czynności organów ścigania zabezpieczono mienie sprawców w postaci nieruchomości na łączną kwotę około 7 milionów złotych, luksusowe pojazdy oraz inne ruchomości, w tym wyroby ze złota.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Jak wynika z poczynionych w toku postępowania ustaleń liczba pokrzywdzonych przestępczym procederem może kształtować się w granicach około 150 osób, a kwota oszustwa w ramach piramidy finansowej może sięgać nawet 60 milionów złotych.

źródło: Prokuratura Krajowa

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]