Policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zatrzymali 34-letniego oszusta, który wykorzystując Internet, doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem kilkadziesiąt osób z całego kraju, a wyłudzone pieniądze „prał” inwestując w kryptowaluty. Z materiałów zgromadzonych w postępowaniu wynika, że osób pokrzywdzonych może być dużo więcej.

Śledczy ustalili, że sprawca rozpoczął swój przestępczy proceder w 2014 r. Wtedy to na portalach społecznościowych pojawiły się jego pierwsze ogłoszenia o pracy. Zainteresowani mieli na swoich stronach wystawiać do sprzedaży monety kolekcjonerskie i urządzenia typu Termomix, w zamian za 10 % wartości. Chętnym na tego typu zarobek oszust przesyłał zdjęcie przedmiotu, który mieli oferować do sprzedaży wraz z opisem i ceną. Wpłaty za przedmioty miały się odbywać na konto osoby, wystawiającej przedmiot, a następnie zostać przelane na konto oszusta.

Osoby, które w ten sposób zostały zatrudnione nie wiedziały jednego, że oszust nie posiada żadnych kolekcjonerskich monet czy sprzętu w postaci termomixów. Kiedy już dochodziło do sprzedaży i pieniądze przelewano, a kupujący nie otrzymywał przedmiotu, zaczynały się problemy.

Oszukani nabywcy zgłaszali się do jednostek Policji składając zawiadomienie o przestępstwie, wskazując jednocześnie jako sprawcę osobę wystawiającą przedmioty. Osoby, które użyczyły swoich kont oszustowi również kierowały swe kroki do Policji, gdyż czuły się pokrzywdzone, ponieważ płaciły prowizje od sprzedaży a niejednokrotnie zwracały nabywcom pieniądze ze swojej kieszeni. Śledczy szacują, że 34-latek oszukał pokrzywdzonych na kwotę około 500 tys. złotych. Pieniądze, które trafiały w ten sposób do oszusta były następnie przekazywane poprzez inne konta na giełdy kryptowalut.

Ustalenie i zatrzymanie sprawcy, do którego doszło kilka dni temu, a także wytypowanie kilkudziesięciu przypadków oszustw popełnionych przez niego, a zgłoszonych w całej Polsce, to efekt żmudnej i wytężonej pracy policjantów z małopolskiej „Cyber”. Pracy tym bardziej skomplikowanej i trudnej, że podejrzewany w swojej działalności stosował zaawansowane technicznie metody ukrywania własnej tożsamości w sieci oraz maskowania adresów IP, a w celu ukrycia przestępczego pochodzenia środków finansowych wykorzystywał szereg anonimowych portfeli kryptowalutowych.

U sprawcy policjanci zabezpieczyli sprzęt, który mógł mu posłużyć do przestępstwa w postaci laptopów oraz telefonów komórkowych. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli dwa samochody, sztabki złota oraz pieniądze polskie, euro a także dolary amerykańskie. Funkcjonariusze pracują także nad zabezpieczeniem kryptowalut, w które zainwestował oszust.

34-letni mieszkaniec Zakopanego usłyszał 47 zarzutów dot. m.in. oszustw ( art. 286 KK ), ingerencji w dane informatyczne bez uprawnień ( art. 268a KK ), a także prania pieniędzy ( art. 299 KK ). Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Osoby pokrzywdzone, które mogły paść ofiarą 34-letniego oszusta, proszone są o kontakt osobisty z policjantami z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przy ul. Mogilskej 109 w Krakowie lub telefoniczny : 12 61 56 092 / 12 61 56 080.

źródło: www.policja.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]