Policjanci z katowickiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się nabywaniem środków odurzających oraz ich obrotem.

Grupa handlowała narkotykami i dopalaczami rozprowadzając je m.in. wysyłkowo. Nad przestępczą szajką wspólnie policjanci i pogranicznicy pracowali  od kilkunastu miesięcy. Od początku prowadzonej sprawy mundurowi zabezpieczyli kilkanaście kilogramów dopalaczy i narkotyków. Z zabezpieczonych środków można by przygotować około 5 tysięcy działek marihuany, oraz około 100 tysięcy porcji innych środków odurzających m.in. mefedronu, pentedronu, 3MMC, 4 MMC, bufedronu, 3CMC, 4 CMC.

Przed kilkoma dniami funkcjonariusze wkroczyli do pięciu mieszkań w powiecie częstochowskim, w których zatrzymali pięć osób w wieku 28-47 lat. Do akcji, strażnicy graniczni użyli także psa przeszkolonego do wykrywania środków odurzających.

Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób wyrabiając lub wprowadzając do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, a także zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, m.in. wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających. Ponadto dwie osoby usłyszały zarzuty prania brudnych pieniędzy. Podejrzanym w tej sprawie grozić może kara do 15 lat więzienia.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, na wniosek prokuratury, sąd tymczasowo aresztował cztery osoby na trzy miesiące.

To kolejny sukces organów ścigania w walce z handlarzami dopalaczy. Co ciekawe: coraz częściej – obok zorganizowanych grup przestępczych – sprzedażą zabronionych substancji zajmują się pojedyncze osoby, które na własną rękę sprowadzają zabronione substancje z Chin, a następnie dzielą je na mniejsze porce i oferują do sprzedaży. Coraz więcej dopalaczy to mieszaniny o nieznanym składzie to utrudnia zwalczanie tego procederu.

KK

 

źródło: www.policja.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]