Nietrzeźwi dalej nie pojadą – policyjne kontrole na autostradzie A2. Rekordzista miał ponad 2,5 promila alkoholu
29 sierpnia 2018
We wtorkowy poranek (28 sierpnia) lubuscy policjanci prowadzili działania na autostradzie A2 i sprawdzali stan trzeźwości kierowców. Wszystko po to, aby wyeliminować z ruchu drogowego osoby, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę po alkoholu, a inni podróżni mogli być spokojni, że obok nich jedzie osoba trzeźwa. Niestety spośród blisko 8 tysięcy przebadanych osób, 9 kierowało „na podwójnym gazie”. Jeden z kierowców kilkunastotonowej ciężarówki miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.
W województwie lubuskim głównymi szlakami komunikacyjnymi są autostrada A2 oraz droga ekspresowa S3. Ta pierwsza biegnie międzynarodową trasą E-30, gdzie codziennie odbywa się wzmożony ruch transgraniczny. Każdy podróżny korzystający z tej drogi ma dwa podstawowe cele – dotrzeć na miejsce sprawnie i co najważniejsze BEZPIECZNIE. Aby było to możliwe Lubuska Policja cyklicznie przeprowadza działania pn. „Trzeżwość A-2”, podczas których mundurowi kontrolują stan psychofizyczny kierowców. Szczególnym nadzorem objęci są kierujący samochodami ciężarowymi, którzy autostradą pokonują kilkusetkilometrowe trasy. Aby kontrole odbywały się płynnie, policjanci prowadzą je przy autostradowych bramkach. Kiedy pojazdy kolejno się zatrzymują funkcjonariusze przeprowadzają badanie trzeźwości.
Tego typu działania odbyły się we wtorkowy poranek (28 sierpnia). Na autostradzie A2 oraz drogach dojazdowych lubuscy policjanci ruchu drogowego wspierani przez kolegów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji KWP w Gorzowie Wielkopolskim sprawdzali trzeźwość kierowców. Kiedy urządzenie kontrolne wskazało brak alkoholu w wydychanym powietrzu, kierowca mógł ruszać w dalszą podróż. Gdy jednak kontrolka urządzenia zapaliła się na czerwono, a kierujący znajdował się pod działaniem alkoholu, musiał ponieść tego konsekwencje. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grożą nawet 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.
Niestety spośród blisko 8 tysięcy przebadanych kierowców, 9 znajdowało się pod działaniem alkoholu. Jeden z nich kierując kilkunastotonowym samochodem ciężarowym miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali 38-letniemu mieszkańcowi województwa wielkopolskiego prawo jazdy, a jego sprawą zajmie się teraz sąd. Efektem działań stróżów prawa jest także zatrzymanych 5 dowodów rejestracyjnych za zły stan techniczny pojazdów.
Działania lubuskich policjantów to jednak nie wszystko. Istotny wpływ na bezpieczeństwo na drogach ma postawa samych kierowców. Kiedy decydujemy się wsiąść za kierownicę, pamiętajmy by być trzeźwym, wypoczętym, a podczas jazdy zwracać uwagę na obowiązujące przepisy. To wszystko sprawi, że będziemy mogli szczęśliwie i bezpiecznie dotrzeć do celu.
źródło: www.policja.pl