Utrata dowodu osobistego czy paszportu to poważny problem, mogący pociągnąć za sobą szereg konsekwencji. Kradzież czy zgubienie dokumentów tożsamości może doprowadzić do sytuacji, w których nasze dane zostaną wykorzystane w celach przestępczych. Jak się przed tym ustrzec? Co robić w sytuacji, gdy ktoś ukradnie nam dokumenty?

Pierwszym krokiem w przypadku utraty karty kredytowej czy płatniczej, powinno być zastrzeżenie ich w banku. Warto wiedzieć, że nie trzeba dokonać tego w banku, którego jesteśmy klientami. Wiele oddziałów przyjmuje zastrzeżenia od osób spoza grona klientów (lista banków dostępna jest na stronie Systemu Dokumentów Zastrzeżonych). Wystarczy zgłosić zastrzeżenie w dowolnym banku, a nasze dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich uczestników Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Co najważniejsze, od tej chwili za wszystkie ewentualne transakcje dokonane naszą kartą, odpowiada bank.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że swoje dokumenty powinny zastrzec nie tylko osoby, które korzystają z usług bankowych, ale także te, które nie posiadają kont bankowych.

Jeśli padliśmy ofiarą złodziei, następnym krokiem powinno być powiadomienie policji. Funkcjonariusz spisze protokół i zawiadomi organa ścigania. W takiej sytuacji powinniśmy dostać policyjne zaświadczenie o kradzieży dokumentów. Może się ono przydać np. przy wyrabianiu nowych papierów.

Może się także zdarzyć, że w efekcie roztargnienia zgubimy swój dowód osobisty. W takiej sytuacji, swe kroki swe kroki powinniśmy skierować do najbliższego organu gminy, gdzie uzyskamy zaświadczenie o utracie takiego dokumentu. Będzie ono ważne do czasu wydania nowego dowodu.

A co w przypadku, gdy zgubimy swoje prawo jazdy? W tej sytuacji, o zdarzeniu powinniśmy poinformować organ, który je wydał, czyli wydział komunikacji urzędu powiatu lub miasta.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczna może być utrata chociażby dowodu osobistego. Bardzo często wystarcza on do zaciągnięcia kredytu, podpisania różnorakich umów cywilnoprawnych. Dopiero po zastrzeżeniu dokumentów możemy być pewni, że nasze dane nie zostaną bezprawnie wykorzystane.

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]