Sto jeden lat temu do Gdańska przyjechał pociąg z Warszawy. W jednym z wagonów wiózł dwóch aresztantów – ówczesnego brygadiera Józefa Piłsudskiego oraz Kazimierza Sosnkowskiego – ówczesnego pułkownika Legionów Polskich.

Obu zamknięto w gdańskim więzieniu. Józef Piłsudski został aresztowany 22 lipca 1917 roku nad ranem w Warszawie wraz z Kazimierzem Sosnkowskim przez okupacyjne władze niemieckie. Następnego dnia trafili oni do gdańskiego więzienia, gdzie przez kilka dni przebywali w areszcie.

Z okazji 101. rocznicy osadzenia w gdańskim areszcie przyszłego marszałka Polski w piątek 20 lipca 2018 r. o godz. 11:00 przy bramie Aresztu Śledczego w Gdańsku (ul. 3 Maja) odbędą się uroczystości upamiętniające te wydarzenia.

Piłsudski, przez więzienie w Gdańsku, w Spandau i twierdzę Wesel, trafił we wrześniu 1917 roku do Magdeburga, gdzie przetrzymywano go w drewnianym domu, w którym wcześniej odbywali karę aresztu oficerowie tamtejszego garnizonu. Od chwili uwięzienia jego duża wówczas już popularność jeszcze bardziej wzrosła.

Uroczystości organizowane są przez: Dyrektora Aresztu Śledczego w Gdańsku ppłk. Artura Ostrowskiego we współpracy ze Związkiem Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Gdański, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Honorowym patronatem uroczystości objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Po zakończonych uroczystościach zaprezentowana zostanie wystawa rysunków z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego autorstwa Zdzisława Czermańskiego (1900-1970) oraz pamiątki dotyczące Marszałka.

Źródło: www.sw.gov.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]