Prokuratura Okręgowa w Kielcach, po zamknięciu śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się na dużą skalę handlem narkotykami oraz ich przetwarzaniem i uprawą, skierowała do Sądu Okręgowego w Kielcach akt oskarżenia przeciwko 20 podejrzanym, z których 16 pozostaje tymczasowo aresztowanych. Przestępstwa zarzucane oskarżonym zagrożone są surowymi karami. Są to między innymi zbrodnie zagrożone karą do 20 lat pozbawienia wolności.

W marcu 2018 r. w Starachowicach zatrzymano dwie osoby oraz ujawniono dużą ilość narkotyków w postaci między innymi ponad 10 litrów płynnej amfetaminy, kilkunastu kilogramów marihuany i blisko 19 tysięcy  tabletek ecstasy. Zabezpieczono także przyrządy do przerobu amfetaminy. Dwie zatrzymane wówczas osoby usłyszały zarzuty udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków i na wniosek prokuratora zostały tymczasowo aresztowane.

W toku śledztwa współpracowano z innymi jednostkami organizacyjnymi prokuratury, policją oraz Strażą Graniczną.

Przełomowym momentem śledztwa było pozyskanie do sprawy świadka koronnego, którego wiedza, zweryfikowana innymi licznymi dowodami zebranymi w sprawie, pozwoliła na rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej w wyniku zatrzymań poszczególnych jej członków wiosną 2019 r.

Zatrzymano między innymi założyciela i przywódcę grupy przestępczej. Łącznie w 2019 r. zarzuty przedstawiono kolejnym 20 podejrzanym, spośród których 16 zostało na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowanych. Grupa działała głównie na terenie Starachowic i okolic, ale także w Holandii i Hiszpanii.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Przywódca grupy, 33-letni Damian S., usłyszał łącznie 22 zarzuty, w tym założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą; udziału w przemycie narkotyków (w tak zwanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym); udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków; udziału w przerabianiu narkotyków; uprawy narkotyków; nielegalnego posiadania broni i amunicji; utrudniania postępowań karnych prowadzonych przeciwko członkom grupy.  17 oskarżonym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej i obrót znacznymi ilościami narkotyków. Pozostali dwaj oskarżeni to  klient grupy, który odpowie za posiadanie znacznych ilości narkotyków oraz osoba, której ogłoszono zarzuty  utrudniania postępowania poprzez nakłanianie świadka koronnego  do składania fałszywych zeznań.

Zabezpieczono narkotyki o łącznej wartości 30 milionów złotych

W sprawie zabezpieczono marihuanę w ilości 18 kg o wartości 720 tysięcy  zł, amfetaminę w ilości 15,5 kg o wartości 465 tysięcy  zł, tabletki ecstasy w ilości 21 300 sztuk o wartości 426 tysięcy zł, haszysz w ilości 700 g o wartości 28 tysięcy złotych, kokainę w ilości 43 g o wartości blisko 13 tysięcy zł. Łączne ilości i wartości rynkowe narkotyków objętych w sprawie zarzutami to: marihuana w ilości 250,3 kg o wartości ponad 10 milionów  zł, amfetamina w ilości  96 kg o wartości blisko 3 milionów zł, tabletki ecstasy w ilości 114 tysięcy  sztuk o wartości  2 miliony 280 tysięcy zł, kokaina w ilości 1,1 kg o wartości 337 i pół tysiąca zł, haszysz w ilości 3 kg o wartości 120 tysięcy  zł oraz mefedron w ilości 1 kg o wartości 180 tysięcy zł.

Źródło: Dział Prasowy Prokuratury Generalnej

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]