Włamywali się na konta bankowe duplikując nielegalnie karty SIM. Wpadli, bo postanowili w nietypowy sposób zainwestować skradzione pieniądze
30 lipca 2019
Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach wspólnie ze śledczymi z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się włamaniami na konta bankowości elektronicznej. Straty szacuje się na kwotę ponad 700 tys. zł.
Efektem współpracy policjantów z różnych wydziałów, jednostek i województw było zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie trzech osób. Całość działań koordynowali policjanci z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Postępowanie w sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim.
Na początku lipca br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim otrzymali informację o włamaniu na konto bankowości elektronicznej i wyprowadzeniu z niego znacznej kwoty pieniędzy. Jak ustalili śledczy, sprawcy przełamali zabezpieczenia sieci internetowej jednego z banków świadczących usługi bankowości elektronicznej i dokonali nieautoryzowanych transakcji bankowych. W ten sposób wyprowadzili ponad 718 tys. złotych z kont podmiotów gospodarczych z południowej Wielkopolski.
W tym samym czasie policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pracując nad inną sprawą, natknęli się na wątek, który wzbudził ich zainteresowanie. Dotyczył on osób, co do których istniało podejrzenie, że mogły popełnić cyberprzestępstwo. Stróże prawa zebrali w tej sprawie więcej informacji. Ich dalsza analiza nie pozostawiała wątpliwości, co do zaistnienia przestępczego procederu. W związku z tym śląscy policjanci nawiązali współpracę z ostrowską jednostką policji i potwierdzili, że ustaleni przez nich sprawcy to ci, którzy w dniu 2 lipca br. dopuścili się cyberprzestępstwa na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. W rozwikłanie sprawy zaangażowali się również policjanci z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.
Efektem współpracy było zatrzymanie w dniu 17 lipca br. trzech osób, mieszkańców województwa mazowieckiego, w wieku od 26 do 29 lat. Zatrzymania miały miejsce jednocześnie w Warszawie oraz Kołobrzegu. Brali w nim udział śledczy z komend wojewódzkich w Katowicach i Poznaniu oraz policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Szczecinie.
Przestępcy do „cyberskoku” przygotowali się bardzo skrupulatnie. Najpierw uzyskali fałszywe dowody osobiste. Z ich pomocą w salonie operatora telefonii komórkowej uzyskali duplikaty kart SIM. Karty SIM pozwoliły na uzyskanie haseł jednorazowych – za ich pomocą przestępcy wyprowadzili pieniądze.
Jak ustalono, przestępcy po przelaniu w dniu kradzieży nielegalnie wyprowadzonych środków pieniężny na ustalony rachunek bankowy, dokonali z niego zapłaty za zamówione dzień wcześniej 14 sztabek złota, które jeszcze tego samego dnia odebrali w województwie śląskim. Członkowie grupy byli dobrze zorganizowani, posiadali profesjonalny sprzęt komputerowy z mobilnym dostępem do Internetu, sfałszowane dokumenty tożsamości, poruszali się pojazdami z podrobionymi tablicami rejestracyjnymi.
Mężczyźni usłyszeli już zarzuty działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej i dopuszczenia się oszustw komputerowych wobec mienia znacznej wartości. Grozi im kara do 10 lat więzienia. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. Z uwagi na grożącą podejrzanym surową karę, prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim po zapoznaniu się z zgromadzonym materiałem dowodowym, w dniu 19 lipca zastosował wobec podejrzanych mężczyzn trzymiesięczny areszt.
Śledztwo w przedmiotowej sprawie pozostaje w toku, sprawa jest rozwojowa, a policjanci prowadzą dalsze czynności procesowe.
Źródło: KWP w Katowicach, www.gazeta.pl