La Sante to jedno z najsłynniejszych więzień we Francji, zbudowane w Paryżu, w 1867 roku. Od czego wzięła się nazwa placówki?
22 października 2018
Nazwa placówki wzięła się od ulicy, przy której znajdowała się główna brama więzienna. Kompleks podzielono na cztery bloki, oznaczono literami od A do D i umieszczano w nich więźniów według klucza narodowości lub koloru skóry.
W 1900 roku, kiedy zburzono więzienie de la Grande-Roquette, La Sante było ostatnim miejscem, gdzie wykonywano wyroki śmierci. Te najczęściej wykonywano publicznie, przy pomocy gilotyny (ten sposób stosowano do 1909 roku). W 1939 roku zakazano publicznych egzekucji, zaś wyroki śmierci przeprowadzono na terenie więzienia. Ostatniej egzekucji dokonano tutaj w 1972 roku.
Podczas niemieckiej okupacji La Sante służyło jako miejsce przetrzymywania kryminalistów, działaczy opozycji i ruchu oporu. W 1944 roku, kiedy do Paryża weszli alianci, w więzieniu wybuchł bunt, który został krwawo stłumiony przez okupacyjną francuską milicję.
Więzienie było znane z przeludnienia i nienajlepszych warunków sanitarnych.
Między osadzonymi bardzo często dochodziło do strać, a wskaźnik samobójstw w tej placówce był jednym z najwyższych w Europie. W 2002 roku popełniono ich aż 122.
La Sante posiada oddział o zaostrzonym rygorze, ale także oddział dla… VIP-ów. W tym więzieniu przebywali m.in. francuski poeta polskiego pochodzenia Guillaume Apollinaire (Wilhelm Apolinary Kostrowicki) oraz jeden z najgroźniejszych terrorystów, znany pod pseudonimem „Szakal”.
O La Sante zrobiło się głośno w 2000 roku, kiedy naczelna lekarz więzienia – Veronique Vasseur -opublikowała książkę „Le Monde”. Opisała w niej jak dramatycznie złe warunki (m.in. brud, przemoc i choroby) panujące w paryskim więzieniu. Opinia publiczna była zaszokowana tym, co dzieje się za murami zakładu znajdującego się w kraju, który sam nazywa się ojczyzną praw człowieka.
W 2012 roku postanowiono zamknąć więzienie na pięć lat, aby przeprowadzić generalny remont.
Anna Pacuła