Piątek, 11 października 1957 roku. Przeglądając gazety z tamtego dnia, można odnieść wrażenie, że cała Polska żyła pierwszym sztucznym satelitą Ziemi, który od kilku dni krążył po orbicie. Jedno okrążenie naszej planety zajmowało mu 96 minut.

Wystrzelenie satelity uznawane jest za początek wyścigu kosmicznego między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi…

Z wydarzeń krajowych, które zapisano w kalendarzu, trzeba odnotować publiczną prezentację jednoosiowego ciągnika ogrodniczego ursus C-308. W zamierzeniu konstruktorów ten niepozorny traktor z jedną parą kół, nienadający się do poruszania bez dodatkowego doczepianego narzędzia, wózka czy przyczepy, miał zastąpić pracę konia. Stąd jego jednoosiowa konstrukcja. Ursus C-308 przeznaczony był do pracy w ogrodnictwie, sadownictwie, szkółkach leśnych oraz w mniejszych gospodarstwach rolnych. Uniwersalna konstrukcja czyniła z niego praktyczny ciągnik, przydatny również przy koszeniu trawy, transporcie czy odśnieżaniu. Z propagandowego punktu widzenia było to ważne osiągnięcie, które miało potwierdzać rozwój Polski Ludowej i mechanizację polskiej wsi: kosy ustąpiły miejsca żniwiarkom, młockarnie wyparły cepy, pojawiało się coraz więcej siewników, coraz powszechniej stosowano nawozy sztuczne, coraz więcej wsi otrzymywało elektryczność.

W tamten październikowy piątek, w Zgierzu pod Łodzią, nikt nie zaprzątał sobie głowy ani sztucznym satelitą Ziemi, ani mechanizacją polskiej wsi.

Na przedmieściach miasta doszło do brutalnego morderstwa, które zbulwersowało miejscową opinię publiczną. I trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, że jego ofiarą padła 6-letnia dziewczynka. Nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętali takiego zdarzenia.

Kto dopuścił się tak bestialskiego czynu? Jakie kierowały nim pobudki? Kto będzie jego kolejną ofiarą? Czytaj w najnowszym numerze „Detektywa Extra” – Kryminalny świat PRL-u nr 4/2019.

Wiele ciekawych i intrygujących tematów kryminalnych znajdziesz  w najnowszym kwartalniku „Detektyw Extra” nr 4/2019 w sprzedaży od 22 października 2019 roku, a także w wersji elektronicznej do kupienia TUTAJ oraz w wersji do słuchania dostępnej TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]