Ćwierć wieku temu w pobliżu Ocean Parkway doszło do morderstw kilku prostytutek. Ich sprawcami byli Joel Rifkin i Robert Shulman. Pierwszy z nich miał na sumieniu co najmniej 17 ofiar. Został przypadkowo zatrzymany przez policję na Southern State Parkway, bo przekroczył dozwoloną prędkość i uciekał przed stróżami prawa.

Gdy w czerwcu 1993 roku zatrzymano go w Mineola niedaleko Amityville, okazało się, że przewozi swoim pickupem zwłoki zamordowanej cztery dni wcześniej 22-letniej prostytutki i tancerki Tiffany Bresciani. Rifkina zdradził fetor wydobywający się z bagażnika samochodu. Ostatecznie skazano go za 9 morderstw drugiego stopnia na 203 lata więzienia bez możliwości ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie przed rokiem 2197.

Gdy kilkanaście lat później na Gilgo odnaleziono ludzkie szczątki, śledczy podejrzewali, że mogą one należeć do ofiar Rifkina, ale ten stanowczo temu zaprzeczał.

Jednak pozostaje pytanie, co robił w pobliżu Amityville, mając zwłoki prostytutki w bagażniku. Logiczny wniosek jest taki, że chciał się ich pozbyć gdzieś na wybrzeżu, a trudno o lepsze pustkowie niż Gilgo Beach.

Swoistym nowojorskim „konkurentem” Rifkina w tamtych latach był Robert Shulman, któremu przed sądem udowodniono zamordowanie 5 prostytutek. Do zbrodni doszło w pierwszej połowie lat 90. Shulman pozbawiał ciała swoich ofiar głów i palców, aby utrudnić ich identyfikację. Jednak u jednej z ofiar przeoczył charakterystyczny tatuaż, co pozwoliło śledczym zidentyfikować kobietę i ustalić, że ostatni raz widziano ją wsiadającą do niebieskiego cadillaca. Gdy policja ustaliła, kto jest właścicielem samochodu, dość szybko udowodniła Shulmanowi popełnione zbrodnie, choć ten przyznał się tylko do części z nich. Sąd skazał go na karę śmierci, którą potem zamieniono na dożywocie. Shulman zmarł w więzieniu w 2006 roku, mając 52 lata.

 

Shannah z ogłoszenia

Craigslist to założony w 1995 roku przez Craiga Newmarka amerykański internetowy serwis drobnych ogłoszeń. Obok informacji o poszukiwanych pracownikach, pracy na odległość, rzeczach na sprzedaż itp. aż do roku 2010 istniał w nim dział randkowy, który w mniej lub bardziej zawoalowanej formie wykorzystywany był przez prostytutki do oferowania usług seksualnych. Najczęściej ogłaszały się tam panie do towarzystwa, a cena ich usług wahała się od kilkuset do półtora tysiąca dolarów za noc.

Shannah Gilbert miała 23 lata i ogłaszała się na craigslist jako pani do towarzystwa. Była dziewczyną inteligentną, zdolną i ambitną. Zdała maturę jako 16-latka i śniła o lepszym życiu, ale na takie potrzebne były pieniądze. Pracowała więc przez pewien czas jako hostessa, była recepcjonistką w hotelu, pomagała w domu starców i studiowała online na uniwersytecie w Phoenix. Marzyła o karierze modelki, aktorki albo pisarki. Gdy zaczęło jej brakować pieniędzy na czynsz, zamieściła ogłoszenie na craigslist.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że co miesiąc pojawia się tu 50 milionów ogłoszeń. Nic dziwnego, że ten serwis może reklamować się jako niezwykle skuteczny, zaś jego nazwa zawsze bywa pisana z małej litery.

1 maja 2010 roku Shannah została odwieziona (dopiero zamierzała zrobić prawo jazdy) przez znajomego kierowcę Michaela Paka do klienta Josepha Brewera, mieszkającego na niewielkim osiedlu Oak Beach na wyspie Gilgo. Według Paka weszła do domu klienta około godziny 2 nad ranem. To, co się wydarzyło trzy godziny później, przypomina sceny z mrocznego thrillera. O 5 Shannah zadzwoniła pod numer alarmowy 911 krzycząc, że ktoś próbuje ją zabić i ściga ją od momentu, gdy wyszła z domu klienta. Rozmowa trwała ponad 20 minut, ale jej pełny zapis nigdy nie został przez policję udostępniony nawet najbliższym. Dziewczyna nie tylko zadzwoniła na numer 911, ale pobiegła też do domu najbliższego sąsiada Brewera, niejakiego Gustava Coletti’ego. Ten  wpuścił ją do siebie, widząc przerażenie na jej twarzy. Jednak gdy powiedział, że dzwoni natychmiast na policję, Shannah z krzykiem uciekła z jego domu. Na osiedlowej drodze Coletti zauważył jadącego powoli czarnego suva. Gdy zatrzymał kierowcę, okazało się, że jest to Michael Pak, który powiedział, że szuka Shannah.

 

W tym czasie dziewczyna dobijała się do drzwi sąsiedniego domu, należącego do Barbary Brennan. Ta jednak, bojąc się o własne bezpieczeństwo, nie wpuściła jej do środka. Zawiadomiła natomiast  policję oraz swojego najbliższego sąsiada Toma Canninga. Tom zeznał, że widział Shannah rozmawiającą z kolejnym mieszkańcem Oak Beach, doktorem Peterem Hackettem. Jak się okazało, był on ostatnim człowiekiem, który widział pannę Gilbert żywą.

1 2 3 4>

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]