W Polsce najsurowszą karą przewidzianą Kodeksem karnym jest kara dożywotniego pozbawienia wolności. Są jednak na świecie miejsca, w których za złamanie prawa skazuje się na wielokrotne dożywocie, kilkaset albo kilkadziesiąt tysięcy lat pozbawienia wolności. Choć są to wyroki symboliczne, precyzja wymiaru sprawiedliwości co do wysokości kary, może zaskakiwać. Wybraliśmy dla Was kilka rekordzistów w tej materii!

 

Wyrok: 42 924 lat, 42 922 lat i 34 715 lat pozbawienia wolności

W 2007 roku zapadł wyrok w sprawie zamachu bombowego na pociągi w Madrycie 11 marca 2004 roku. W ataku zginęło 191 osób, a ponad 1800 zostało rannych. W sprawie było podejrzanych 28 osób, z których 7 zostało ostatecznie uniewinnionych. Najwyższe kary otrzymało trzech głównych podejrzanych pochodzenia marokańskiego: Otman el-Gnaoui, Jamal Zougam, Emilio Suarez Trashorras. Zostali oni skazani kolejno na 42 924 lat, 42 922 lat i 34 715 lat pozbawienia wolności. Kary te mają wymiar jedynie symboliczny, ponieważ zgodnie z hiszpańskim prawem, osadzeni mogą spędzić w więzieniu najdłużej 40 lat.

 

Wyrok: 6060 lat więzienia

6060 lat więzienia dla każdego z czterech oskarżonych żołnierzy – dokładnie taki wyrok wydał w 2011 roku sąd w Gwatemali (Ameryka Środkowa). Mężczyźni byli oskarżeni o udział w masakrze Indian w 1982 roku. Zginęło wówczas 201 osób, w tym kobiety i dzieci. Skąd tak precyzyjny wyrok? Każdy z oficerów dostał po 30 lat więzienia za jedną zabitą osobę i dodatkowe 30 lat za zbrodnię przeciwko ludzkości. Mając na uwadze fakt, że najwyższa kara przewidziana przez gwatemalskie prawo wynosi 50 lat, wyrok wydany w 2011 roku ma wymiar symboliczny.

 

Wyrok: dożywocie oraz 1000 lat pozbawienia wolności

Ariel Castro, oskarżony o więzienie i torturowanie przez ponad 10 lat trzech kobiet w swym domu w Cleveland (Stany Zjednoczone), otrzymał wyrok dożywotniego więzienia bez prawa ubiegania się o zwolnienie oraz dodatkowo 1000 lat więzienia. Kobiety, w momencie uprowadzenia, miały kolejno 21, 16 i 14 lat. Wszystkie były starannie wybrane – dwie z nich to koleżanki jego córki. Castro traktował swoje niewolnice z wyjątkowym okrucieństwem. Każdego dnia poddawał torturom, wiązał łańcuchami i sznurami.

 

Wyrok: 755 lat więzienia

Darrell Wayne Delp, 37-letni mieszkaniec Campbell w stanie Virginia, został skazany na 755 lat więzienia za 50 zarzutów dotyczących produkcji pornografii dziecięcej i 10 zarzutów przymuszania nieletnich do czynności seksualnych. Podczas śledztwa dotarto do ponad 5 tys. zdjęć przestawiających nieletnie, nagie dziewczyny. Udowodniono, że Delp w swoim procederze wykorzystywał dwie córki kobiety, z którą się wówczas spotykał.

 

Wyrok: 8 wyroków dożywocia, 99 lat więzienia i jeden wyrok śmierci

Dokładnie taki wyrok usłyszał w 1985 roku seryjny morderca i gwałciciel, Bobbie Joe Long ze Stanów Zjednoczonych. Psychopata swoją okrutną działalność rozpoczął zaledwie rok wcześniej. Na miejscu każdej ze zbrodni zostawiał charakterystyczny ślad – czerwone włókna. Został złapany dzięki zeznaniom jednej z jego ofiar, którą dobrowolnie zdecydował się wypuścić. Mężczyzna brutalnie zgwałcił ponad 50 kobiet, a 15 pozbawił życia.

Anna Rychlewicz

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]