Krakowska prokuratura prowadzi postępowanie przeciwko liderowi bojówki „Psychofans”. Na polecenie prokuratora 29 kwietnia 2020 roku podejrzany został doprowadzony z Aresztu Śledczego, gdzie przebywa z uwagi na stosowany wobec niego tymczasowy areszt w sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej skupionej wokół środowiska pseudokibiców „Psychofans”.

Prokurator przedstawił doprowadzonemu zarzuty nakłaniania do zabójstwa jednego z prokuratorów, który prowadził postępowanie przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej skupionej wokół środowiska pseudokibiców „Psychofans”. Kolejny zarzut dotyczy nakłaniania do zniszczenia, poprzez spalenie, akt postępowania prowadzonego przed Sądem Okręgowym w Gliwicach przeciwko członkom tej grupy przestępczej.

Czyny te zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania oraz grożącą podejrzanemu wysoką karę, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Zorganizowana grupa przestępcza skupiona wokół środowiska śląskich pseudokibiców „Psychofans” działała w okresie od 2010 do 2017. W jej skład wchodziło kilkudziesięciu mężczyzn z terenu Śląska oraz z innych regionów Polski. Większość członków grupy było już wcześniej karanych, a w popełnianiu przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu posługiwali się niebezpiecznymi przedmiotami, takimi jak maczety, młotki, pałki.

W maju 2019 roku Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował akt oskarżenia wobec 53 osób. Wówczas prokurator zarzucił im popełnienie łącznie prawie 100 przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przestępstw polegających na obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, kradzieży z włamaniami, rozbojów, a także zabójstwa i pobicia ze skutkiem śmiertelnym.

Źródło: Prokuratura Krajowa

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]