Nie wszyscy wiedzą, że w stolicy Polski spotkamy tajemnicze zjawiska, błąkające duchy i związane z nimi barwne legendy. W samym centrum Warszawy, przy ulicy Nowogrodzkiej 14, znajduje się nawiedzony dom.

W jednym z mieszkań mieszczącej się tu kamienicy, w 1890 roku mieszkała słynna wówczas aktorka, Maria Wisnowska. Kobieta, ulubienica bywalców teatralnych, znana była z trudnego charakteru i romansowego usposobienia. Mężczyźni jednak wybaczali jej humory, bo była nadzwyczaj urodziwa.

Jednym z kochanków Wisnowskiej, a następnie narzeczonym, był oficer gwardii carskiej – Aleksander Barteniew. Okropny zazdrośnik. Mężczyzna ciężko znosił flirty ukochanej. Podobno aktorka wykorzystywała go i wielokrotnie upokarzała. Doprowadzony do granic wytrzymałości Aleksander, 1 lipca 1890 roku przyszedł do mieszkania przy Nowogrodzkiej 14 i wymierzył do ukochanej z pistoletu. Oddany prosto w serce strzał okazał się śmiertelny.

Tragicznie zmarła 29-letnia aktorka nie potrafiła rozstać się z ulubioną kamienicą i podobno po dziś dzień bywa na Nowogrodzkiej 14. Najczęściej pojawia się o poranku, zagląda do mieszkań niektórych lokatorów i płata im drobne figle.

Agnieszka Kozak

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]