Wiosna 1986 roku. W ekskluzywnej, poznańskiej restauracji z dancingiem, ktoś w brutalny sposób zabija prostytutkę. Śledztwo w tej sprawie dowództwo powierza awansowanemu właśnie do stopnia podporucznika Teofilowi Olkiewiczowi. Milicjant z zapałem zabiera się do wyjaśnienia sprawy.

 

Tym bardziej że miejsce, w którym dokonano zbrodni, może się pochwalić wyjątkowo dobrze zaopatrzonym restauracyjnym bufetem. Kilka dni później kraj obiega wieść o włamaniu do archikatedry w Gnieźnie i kradzieży srebrnego sarkofagu zawierającego relikwie świętego Wojciecha. Milicja w całej Polsce zostaje postawiona na nogi. Ekipa śledczych pod kierunkiem majora Alfreda Marcinkowskiego wyrusza do Gniezna. Podporucznik Olkiewicz, ku swemu wielkiemu niezadowoleniu, musi na jakiś czas opuścić gościnne progi restauracji Adria, zawiesić własne śledztwo i zająć się złodziejami srebra. Na szczęście jak zwykle w dochodzeniu do prawdy towarzyszy mu porucznik Mirosław Brodziak. „Poradzą sobie beze mnie” – pociesza się Olkiewicz. A on jak zwykle, na miejscu zajmie się tym, co wychodzi mu najlepiej – pozorowaniem pracy.

Teofil Olkiewicz wyrasta na pierwszoplanową postać sagi. Ten notoryczny pijak i obibok o nieprawdopodobnym szczęściu, gotowy jest zrobić wszystko, by tylko się zbytnio nie napracować. Pomaga mu podporucznik Brodziak, który tylko przez przypadek jest milicjantem, bo równie dobrze mógłby zostać przestępcą. Ryszard Ćwirlej po raz kolejny zabiera czytelników w podróż po Polsce lat 80-tych, gdzie wszyscy kombinują, donoszą i piją na umór. To rzeczywistość, której próżno szukać w książkach historycznych.

 

Ryszard Ćwirlej – dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca nowego gatunku literackiego – kryminału neomilicyjnego. Jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej na Festiwalu Kryminalna Piła w 2015 roku. W Wydawnictwie Muza ukazały się dotychczas trzy tytuły – w roku 2017 „Mocne uderzenie” i „Ręczna robota”, a w roku 2016 książka „Śliski interes”, uhonorowana na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2017 prestiżową Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru. „Milczenie jest srebrem” jest ósmą częścią kultowej serii.

MF

 

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]