Zatrzymani przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie to mieszkańcy Śląska. Prokurator przedstawił im zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwa w przerywaniu ciąży, obrotu fałszywymi lekami i „prania brudnych pieniędzy”. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Sprawa rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy do szpitala trafiła pacjentka z silnym krwawieniem. Istniało uzasadnione podejrzenie, że mogła przerwać ciążę przy użyciu środków poronnych. Prokuratura Rejonowa w Brzozowie wszczęła śledztwo w tej sprawie.  W toku postępowania prokurator ustalił, że kobieta kupiła środki za pośrednictwem Internetu.

Wspólne ustalenia i działania funkcjonariuszy  Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Poznaniu oraz policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie doprowadziły do osób, które w sposób zorganizowany  handlowały na terenie Polski środkami poronnymi za pośrednictwem sklepu internetowego. To troje mieszkańców województwa śląskiego, w tym mężczyzna w wieku 30 lat oraz dwie kobiety w wieku 26 i 49 lat. Środki były sprowadzane z zagranicy, a następnie pocztą kurierską wysyłane do klientów.

W toku postępowania prokurator ustalił, że osoby, które zajmowały się tą nielegalną działalnością nie miały wykształcenia medycznego. Sprzedawane środki były lekami na różne schorzenia, których skutkiem ubocznym było działanie poronne. Były to również podrobione leki lub takie, które nie zostały dopuszczone do obrotu w Polsce, a mające silne działanie poronne. Leki te stosowane bez nadzoru lekarza, mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Śledztwo wykazało, że do obrotu wprowadzono co najmniej kilkanaście tysięcy tabletek. Członkowie grupy, żeby ukryć nielegalne  dochody, wykorzystywali łańcuch powiązanych ze sobą rachunków bankowych, zakładanych na różne osoby tzw. słupy. Lider grupy, aby zalegalizować środki pochodzące z przestępstwa założył też działalność gospodarczą.

W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczania majątkowego w postaci  dwóch luksusowych aut.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Brzozowie przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, udzielania pomocy kobietom ciężarnym w przerywaniu ciąży, czym sprowadzali zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób, dokonywania obrotu lekami bez wymaganego zezwolenia. Zatrzymanym przedstawiono również zarzuty tzw. prania pieniędzy. Ponadto zatrzymany 30-latek jest również podejrzany o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 1  i 3 kk.

Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Źródło: Prokuratura Krajowa

 

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]